Nowy klient zastępuje xSquawkBox i swift – jego mocne strony to prostota i intuicyjność obsługi.

Najważniejsze cechy programu:

 • wygląda bardzo podobnie do klasycznego oprogramowania vPilot, które jest od dawna dostępne dla Prepar3D i FSX,
 • funkcjonuje jako aplikacja windowsowa z dołączonym pluginem dla X-Plane,
 • akceptuje zestawy CSL, XCSL oraz BB,
 • zachowuje „swiftową” funkcjonalność „przyciągania kołujących samolotów do podłoża”,
 • standardowo pozwala na wybranie oddzielnych źródeł audio dla komunikacji głosowej.

Z możliwościami programu można zapoznać się przeglądając poniższe zrzuty ekranowe:

Domyślnie xPilot obsługuje nowe rozwiązanie Audio for VATSIM, które zostało wprowadzone 14 października 2019 roku. Dla przypomnienia Audio for VATSIM to:

 • Najnowocześniejsze rozwiązanie głosowe – nowy kodek oparty na technologii Opus z opcjonalnymi realistycznymi zniekształceniami, białym szumem, symulacją VHF i HF, działający bezproblemowo nawet na wolnych łączach internetowych.
 • Zredukowane opóźnienie – do 80% redukcja opóźnień, dzięki czemu ruchliwe częstotliwości stają się łatwiejsze w zarządzaniu eliminując problem jednoczesnej transmisji.
 • Symulacja zasięgu – zgodnie z rzeczywistymi pozycjami ATC, z siłą sygnału zależną od odległości, wysokości i krzywizny ziemi.
 • Dźwiękowa sygnalizacja nadawania na jednej częstotliwości przez kilka osób równocześnie.
 • Możliwość wykorzystania dowolnej częstotliwości w widmie VHF do komunikacji głosowej, obejmująca również UNICOM, CTAF i uwzględniająca zasięg między samolotami (jednak nie dalej niż 15 mil morskich).
 • Emulacja SECAL (systemu selektywnego wywoływania).

Audio for VATSIM jest przygotowane na obsługę separacji 8,33 kHz, ale niestety Simconnect dla FS9, FSX i P3D takiej funkcjonalności nie posiada. Jeżeli w przyszłości Simconnect zostanie zaktualizowany, to zmiana ta zostanie szybko wprowadzona również w Audio for VATSIM.

Niestety, ze względu na ograniczone zasoby sprzętowe, nie można używać radia do innych celów, niż komunikacja ATC lub koordynacja ruchu. Nieupoważnione wykorzystanie częstotliwości może pociągnąć za sobą przykre konsekwencje formalne 😉

Część klientów VATSIM wymaga dodatkowego oprogramowania pośredniczącego, aby komunikacja głosowa w Audio for VATSIM była możliwa, ale w przypadku xPilota nie jest to konieczne, ponieważ Audio for VATSIM jest z nim w pełni zintegrowane.

Konfiguracja xPilota

 • Przed instalacją usuń lub wyłącz zewnętrzne pluginy do łączenia z siecią VATSIM (XSB, XSwiftBus itp), w przeciwnym razie inne samoloty nie będą widoczne.
 • Pobierz klienta xPilot z tej strony.
 • Plugin xPilota dla X-Plane oraz klient są kompatybilne tylko z systemem Windows – wymagany jest .NET w wersji minimum 4.7.2, który można pobrać stąd (w moim przypadku był to konieczny krok do bezbłędnego uruchomienia xPilota).
 • Pobierz pakiet CSL dostępny na tej stronie (każdą paczkę oddzielnie), a następnie rozpakuj je do katalogu X-Plane 11\Resources\Plugins\xPilot\Resources\CSL.
 • Po uruchomieniu xPilota po raz pierwszy, wprowadź swoje dane uwierzytelniające sieci VATSIM i wybierz serwer najbliższy Twojej lokalizacji.
 • Zaleca się pozostawienie włączonej opcji automatycznego sprawdzania dostępności aktualizacji klienta.
 • Wybierz swój mikrofon i urządzenia wyjściowe dźwięku. Dostosuj głośność mikrofonu tak, aby pasek poziomu mikrofonu znajdował się na zielono. Zmiana konfiguracji dźwięku i testy na zielonym polu czasami wymagają restartu aplikacji, aby widoczna była aktywność na pasku poziomu mikrofonu.
 • Skonfiguruj przycisk PTT (Push-to-talk) – można użyć przycisku na joysticku lub klawisza na klawiaturze.
 • Opcją Set Toggle Hotkey możesz aktywować klawisz, po którego wciśnięciu okno xPilota wysunie się na pierwszy plan. Jest to przydatne, jeśli posiadasz tylko jeden monitor i latasz w trybie pełnoekranowym.
 • Zanim będziesz mógł się połączyć z siecią VATSIM, musisz uruchomić X-Plane i wczytać samolot na lotnisku startu. Obszar komunikatów pokaże stan połączenia X-Plane. Przy pierwszym naciśnięciu przycisku Connect zostaniesz poproszony o podanie swoich znaków i kodu ICAO samolotu – pole SECAL można zostawić puste. Po podłączeniu przycisk Connect zmieni kolor na niebieski, umożliwiając również rozłączenie z siecią. Nie zawsze proces podłączenia się przebiega poprawnie – czasami wyświetla się komunikat Network error: Too many clients connected, należy wtedy ponownie nacisnąć przycisk Connect – aż do skutku (czasami 2-3 razy). Przyciski Standby i Mode C pokazują aktualny tryb pracy transpondera. Przełączanie trybu pracy transpondera działa również z poziomu modelu samolotu.
 • Ostatnio wprowadzony plan lotu oraz informacje o używanym samolocie, zostaną zapamiętane i będą możliwe do użycia po ponownym uruchomieniu xPilota.
 • Jeśli masz problemy z odbiorem lub nadawaniem na danej częstotliwości, upewnij się, że w samolocie włączyłeś awionikę, oraz że COM1 jest aktywny w panelu radiowym.

Pokaz wideo konfiguracji klienta:

Pokaz jakości Audio for VATSIM – nagranie na stanowisku Warszawa Radar:

Oficjalny trailer Audio for VATSIM:

8 komentarzy

  1. Teraz już nie widzę zbyt dużej przyszłości dla IVAO, oba argumenty IVAO’wców (lewitujące samoloty w X-Plane i jakość dzwięku na Vatsim) właśnie zostały wyeliminowane na zawsze! 😉
   Pozostanie oczywiście tylko argument, że „na vatsim kontrolerzy nie chcą ze złym planem lotu dać zgody” :-)))))

 1. Osobiście mocno jestem ciekawy tego:

  – „z opcjonalnymi realistycznymi zniekształceniami, białym szumem, symulacją VHF i HF”
  – „Symulacja zasięgu – zgodnie z rzeczywistymi pozycjami ATC, z siłą sygnału zależną od odległości, wysokości i krzywizny ziemi.”

  Jeśli rzeczywiście dobrze to zrobią – to może być niezły klimacik i sim-feeling od razu plus 100 procent jak dla mnie…
  Pamiętam czasy kiedy pogrywało się po sieci w Arma 3 i moment kiedy pojawił się tam Task Force Radio Mod.
  Poza masą innych funkcji i dodatków – oferował miedzy innymi właśnie takie bajery jak te, które wymieniłem powyżej.
  Była to dosłownie rewolucja jeśli chodzi o wrażenia ogólne odczuwane podczas gry.
  Tutaj szykuje się chyba to samo.
  Może być ciekawie…
  Pozdrawiam wszystkich.

 2. Latam na FFA320, x-plane 11.41 oraz xPilot. Po połączeniu z Vatsim słyszę wszystkich natomiast mnie nikt nie słyszy podczas nadawania. Mikrofon prawidłowo skonfigurowany. Proszę o pomoc może jakieś dodatkowe ustawienia.
  Pozdrawiam Wszystkich.

  1. Pobierz i zainstaluj program 7-Zip: https://www.7-zip.org
   następnie rozpakuj pliki CSL do katalogu X-Plane 11\Resources\plugins\xPilot\Resources\CSL\
   tak, żeby w katalogu CSL znalazły się podkatalogi: BB_Airbus, BB_Boeing, BB_GA itd.

   Następnie wczytujesz się na jednym z miejsc postojowych na EPWA (w godzinach szczytu) i upewniasz się, że w menu X-Plane „Plugins->xPilot->Settings->CSL Packages” masz zaznaczone Enabled, a obok przycisku Load wpisany katalog Resources\plugins\xPilot\Resources\CSL.

   Nie zmieniając pozycji łączysz się z VATSIM i podglądasz samoloty i ich malowania.

Skomentuj