Moją przygodę z wirtualnym lotnictwem zaczynałem na symulatorze FlightGear. Miałem swojego Kolibra-235 przerobionego z MS-880. Niestety w tym czasie na terenie Polski było tylko kilka lotnisk dużych i to niektóre z domyślnymi RWY. Takim typowo domyślnym lotniskiem w FlightGear był pas startowy z drogą kołowania. Dodam, że FlightGear czerpie lotniska z bazy symulatora X-Plane. Wyszperałem, gdzieś w internecie, że można ten stan rzeczy zmieniać, wysyłając opracowane lotniska na email.

Do pracy służył mi program TaxiDraw. Później pojawił się WorldEditor (w skrócie: WED). Powstała baza scenerii Scenery Gateway. Chciałem dodać jak najwięcej Polskich lotnisk zarówno z pasem utwardzonym, jak i trawiastym. Za podstawę służył mi portal dlapilota.pl z ich bazą lotnisk. Aby dokończyć zaczętą pracę, zaopatrzyłem się w symulator X-Plane 10. W ten sposób dodałem około 120 lotnisk polskich i kilka słowackich po drugiej stronie Tatr.

Program World Editor jest dość prosty w obsłudze – wytyczymy w nim pas, dodamy drogi kołowania, ustawimy budynki na swoim miejscu. Pomocny może okazać się również program OverlayEditor. W połączeniu z Ortho4XP, który pobiera zdjęcia geotiff jako podkład lotniska, wychodzą wspaniałe scenerie.

Pewna epoka przechodzi, lotniska się zmieniają, przybywają nowe – i tutaj jest pole do popisu dla nowych wolontariuszy, żeby dbać o te dane. Aby zostać członkiem tej grupy zapaleńców, wystarczy zarejestrować się w Scenery Gateway, pobrać program WorldEditor, stworzyć (lub rozbudować istniejące) lotnisko, a swoją pracę wysłać bezpośrednio z WorldEditora na serwer Scenery Gateway. Później należy czekać na opinię o scenerii i na ewentualną rekomendację opiekunów Scenery Gateway. Przez jakiś czas rekomendowane lotnisko jest dostępne tylko do pobrania przez stronę „Wrót”, a po dłuższym okresie testów zostaje oficjalnie włączone do najnowszej wersji symulatora. Tylko metodą społecznościową można uzupełnić symulator dokładną, rozbudowaną siecią lotnisk 3D, maksymalnie zbliżoną do rzeczywistych lokacji. Dołączajcie!

Życzę wszystkim dużo ciekawych lotnisk i do zobaczenia na niebie X-Plane.


Dodatek redakcyjny

MariMigu jest autorem scenerii zawartych w X-Plane, jak i ponad dwudziestu bezpłatnych scenerii 3D dostępnych w naszym serwisie. Scenerie z obszaru Polski, które są zawarte w X-Plane, można odnaleźć na naszej mapie scenerii. Lotniska posiadające wyłącznie pas startowy i drogi kołowania są oznaczone markerem szarym, a pełne scenerie 3D są oznaczone markerem zielonym. Scenery Gateway udostępnia API, dzięki któremu możliwe było stworzenie mapy wszystkich lotnisk zawartych w X-Plane, przeznaczonej dla programu Google Earth Pro.


Skomentuj