Każdy posiadacz X-Plane wie, że symulator posiada domyślnie kilka darmowych typów samolotów które użytkownik może wykorzystać. Pośród dostępnych samolotów, takich jak Cessna, King Air, Cirrus, Boeing 747, znajduje się też przywołany w tytule artykułu Boeing 737 wersji 800. Wykonanie samolotu przez studio Laminar Research jest dla przeciętnego „gracza”, szukającego trybu Arcade, wystarczające. Odwzorowanie B737 pod kątem wizualnym, jest mocno zbliżone do jego odpowiednika w prawdziwym świecie, tekstury są akceptowalnej jakości, a dźwięki poprawne. Nieco gorzej ma się sytuacja, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju systemy samolotu – ich działanie, realność oddania i wpływ na pilotaż samolotu.
Wirtualny kokpit 3D wraz z tabletem Avitab, zawierającym m.in. zaawansowaną konfigurację ZIBO

Z odpowiedzią na te problemy przychodzi jeden z zarejestrowanych na forum X-Plane.org użytkowników: „zibo”, tworząc darmowy dodatek o nazwie ZIBO mod. Pierwszy post, dotyczący rzeczonego dodatku, ukazał się 11 grudnia 2016, czyli trochę ponad dwa tygodnie po wydaniu najnowszej wersji symulatora X-Plane. Od tego czasu początkowo skromna modyfikacja stała się sporym projektem rozwijanym każdego dnia przez wspomnianego już wcześniej autora. Poza samymi usprawnieniami domyślnego Boeinga, powstała rzesza dodatków związanych z teksturami, dźwiękami samolotu, urealnieniem symulacji, czy samą przyjemnością z latania, tworzona równolegle do projektu przez społeczność forum X-Plane.org.
Znalezione obrazy dla zapytania tanio szybko dobrze

W akapicie powyżej wytłuściłem na czarno dwa słowa klucze:

 • darmowy
 • każdego dnia

Przyjmując, że „darmowy” to synonim słowa tanio, a „każdego dnia” słowa szybko – z grafiki obok możemy wywnioskować, że produkt będzie zrobiony źle. Nic bardziej mylnego i to właśnie tutaj wychodzi cały fenomen tej modyfikacji. ZIBO mod zdobył renomę na całym świecie, ponad 1200 reakcji pod wątkiem na forum xplane, fanpage na facebooku posiadający przeszło 4300 followersów i praktycznie notoryczne przekroczenie limitu pobierań nowych wersji na google drive może świadczyć tylko o tym,  że jest to coś więcej niż kolejny zwykły dodatek. Moim skromnym zdaniem kolejną rzeczą świadczącą o wyjątkowości tego projektu jest fakt, że żadne duże studio developerskie tworzące płatne dodatki do symulatorów, nie zdecydowało się na stworzenie Boeinga 737-800 pod X-Plane, a przecież jest to najpopularniejszy na świecie wąskokadłubowy samolot pasażerski średniego zasięgu.

Efekty dźwiękowe FMOD – teraz już zawarte w głównym pakiecie ZIBO

Oczywiście nie wszystkie wersje są w 100% wolne od błędów. Częstotliwość wydawania nowych wersji i szybkość usprawniania samolotu jest na tyle duża, że nawet z najlepszą grupą testerów nie uda nam się wykryć wszystkich bugów. Zibo każdy swój pacz wersjonuje w konwencji major.minor.patch . Wiadomo, że pełna wersja występuje, wtedy kiedy zostanie podbity numerek „major”. Tego typu release daje nam większą gwarancję, iż samolot powinien być wolny od błędów. Podbicie wersji minor, zazwyczaj jest produktem dobrze działającym i rzadko zdarzają się wpadki. Najwięcej problemów stwarzają jednak podbicia cyfry patch (1,2,3,4,5,6…). Często bowiem zdarza się, że kolejne patche zawierają w sobie sporo błędów tj. niepoprawne działanie autopilota, problemy z automatyczną przepustnicą, błędna lub dziwna fizyką lotu itd.

Moja rada: Posiadaj dwa samoloty ZIBO w swoim symulatorze, jeden to wersja stabilna, drugi to wersja najnowsza. Po wyjściu nowego patcha, wgraj go do symulatora -> przetestuj -> jeśli działa, dograj wersję najnowszą do stabilnej -> jeśli nie działa, korzystaj z wersji stabilnej i w spokoju oczekuj na nowego patcha (jak wspomniałem, częstotliwość jest na tyle duża, że to kwestia godzin lub dni).

Kompletna kabina pasażerska wypełniona ludźmi – w konfiguracji samolotu możliwość zmiany jej oświetlenia

Wyżej wymienione wpadki nie są niczym zaskakującym w świecie symulatorów, a tym bardziej w środowisku darmowych dodatków. Zaskakujące jednak jest to, że do testów nowych wersji zaangażowani są prawdziwi piloci latający na samolotach marki Boeing. Warto o tym wspomnieć, bo niewątpliwie jest to rzecz precedensowa.

Procedura startowa i pełny lot w wykonaniu pilota B737

Modyfikację można wychwalać pod niebiosa w nieskończoność, ale prawdziwą wartość zyskuje dopiero wtedy, kiedy SAM jej spróbujesz. Nie czekaj i sprawdź poniższą krótką instrukcję instalacji oraz listę najlepszych dodatków integrujących się z modem i zyskaj dużo – całkowicie bezpłatnie.

Skąd pobrać i jak zainstalować ZIBO mod?

 1. Wejdź na ten dysk Google.
 2. Znajdź plik, który ma w nazwię słowo „full” i go pobierz (B737-800X_3_37_full.zip).
 3. Znajdź plik, który ma w nazwie tą samą wersję, co plik „full”, ale ma największą ostatnią cyfrę.
 4. Pobrany plik wypakuj.
 5. Z folderu „full” skopiuj folder B737-800X i przenieś go do swojego symulatora -> X-Plane 11\Aircraft\Laminar Research.
 6. Skopiuj całą zawartość folderu z najwyższą ostatnią cyfrą i wklej ją do wcześniej przekopiowanego katalogu X-Plane 11\Aircraft\Laminar Research\B737-800X.

Błąd przy pobieraniu

Jeśli podczas pobierania któregokolwiek archiwum pojawi Ci się komunikat „Przekroczono limit pobierania dla tego pliku – nie możesz go teraz pobrać„, postępuj zgodnie z krokami poniżej:

 1. Prawy przycisk myszy na archiwum które chcesz pobrać.
 2. „Utwórz kopię” -> na twoim dysku Google zostanie utworzona kopia paczki ZIBO.
 3. Wejdź do siebie na dysk poprzez kliknięcie w menu na „Mój dysk”.
 4. Odszukaj kopii ZIBO i spróbuj ją pobrać.
 5. W 90% przypadków to „obejście” powinno pomóc.
 6. Jeśli dalej nie możesz pobrać pliku, ponownie „utwórz kopię”, tym razem pliku, który znajduje się już na twoim dysku.
 7. Spróbuj pobrać ostatnio stworzoną kopię.

Efekt deszczu na szybach

Polskie malowania ZIBO

Dodatki integrujące się z ZIBO

Jeśli korzystasz z ZIBO mod i jesteś z niego zadowolony, to koniecznie wesprzyj finansowo ten projekt.

4 komentarze

   1. Nosewheel Axis na YAW sobie ustaw w tablecie Zibo jak masz zwykły joy tylko. Podstawowe mechaniki konfiguracji Zibo. Jest tyle poradników, kpt. Jerzy Hałaj robi na tym samolocie nawet TypeRating. Odwiedź i sprawdź, bo to nie jest tak że to są problemy z samolotem tylko z odpowiednim skonfigurowaniem opisanym w instrukcji.

Skomentuj