Najnowsza aktualizacja X-Plane, to całkowicie przepisany silnik tak, aby wykorzystywał nowoczesne API renderujące grafikę 3D: Vulkan (w systemach Windows i Linux) i Metal (na macOS).

Aby uruchomić X-Plane z obsługą Vulkan lub Metal, wystarczy zaznaczyć na ekranie ustawień graficznych nowe pole wyboru i uruchomić ponownie X-Plane. Jeśli podczas uruchamiania Vulkan lub Metal się zawiesi, to pole wyboru zostanie automatycznie wyłączone, aby użytkownik nie został zablokowany z niedziałającą wersją X-Plane.
Jak wszystkie publiczne bety z numerem „jeden” w tytule, jest to bardzo nowa, bardzo niesprawdzona beta; jeśli chcesz ją wypróbować, to zachowaj wcześniej swoją zwykłą instalację X-Plane.
Pierwsze uruchomienie wersji beta 11.50 zajmie nieco więcej czasu, ponieważ kilka dodatkowych minut czasu ładowania zajmuje kompilacja shaderów.

Wymagania

System operacyjny

 • Użytkownicy komputerów Mac potrzebują wersji 10.13 lub nowszej.
 • Użytkownicy Windows potrzebują minimum Windows 8 – brak obsługi Vulkana przez X-Plane w Windows 7.
 • Użytkownicy Linuksa potrzebują dystrybucji, która może uruchamiać stosunkowo nowe, zastrzeżone sterowniki NVidia lub AMD.

Sprzęt komputerowy GPU (Windows i Linux)

 • NVidia: GeForce 600 lub nowsza.
 • Dowolna karta GCN lub nowsza karta AMD (np. seria HD7000 lub nowsza).

Sprzęt komputerowy GPU (Mac)

 • Dowolna jednostka GPU dołączona do komputera Mac, która może działać w wersji 10.13 lub nowszej – właściwie każdy eGPU obsługiwany przez Apple
 • Hackintosh: seria GeForce 10 działa poprawnie.

Sterowniki (Windows i Linux)

 • NVidia: 440.26 lub nowsza
 • AMD: 19.12.3 lub nowszy

Kilka materiałów wideo z pierwszymi wrażeniami użytkowników:

Czego można spodziewać się po najnowszej becie X-Plane:

3 komentarze

  1. Ja bym powiedział, że XP 11.50 będzie ostatnią wersją XP11 i nic już w tej wersji z użyciem procesorów nie zrobią. A dlaczego tak? Austin na jednym z video z Vulkana powiedział, że pracują już nad nowym „great scenery… when the time is right….of course we working on” , bo wszystkiego nie da się poprawić Vulkanem. Zresztą sobacz sobie kolejne wideo, gdzie Michael mówi, że Vulkan nie miał naprawiać MT.
   https://www.youtube.com/watch?v=idredFBcd70

   1. Wiesz to nie ma znaczenia czy to będzie 11.60 czy 12.00 tam nie ma młodych sił które zastąpią całkowicie zadufanego bena. Tam trzeba powiew zupełnie świeżego powietrza… Dobrego podejscia do multimonitor, rozwiazania mnostwa bugs ktorych każdy tam boi sie dotknąć bo nie pachną już dobrze.

Skomentuj