Swift jest najnowszym klientem stworzonym do podłączania się do sieci VATSIM. Kompatybilne z nim symulatory to: X-Plane, FSX, P3D, FS9 i FlightGear. Można go używać na każdym powszechnym systemie operacyjnym.

Jego konkurencją w X-Plane jest XSquawkBox. W tym artykule postaram się Was przekonać, że warto poświęcić trochę czasu na instalację i konfigurację Swift, ponieważ jest w stanie zaoferować dużo więcej od swojego (mam nadzieję) poprzednika.

Główne różnice

W przeciwieństwie do XSquawkBox, Swift działa jako oddzielna aplikacja, nie jako plugin, podobnie do vPilot-a. Na początku, interfejs użytkownika może wydawać się nieco nieczytelny i skomplikowany, lecz po kilku minutach użytkowania wszystko staje się zrozumiałe.

Wymienianie wiadomości z innymi pilotami, kontrolerami lub supervisor-ami jest dużo prostsze i wygodniejsze. Każdy czat otwarty jest w oddzielnym oknie. Nie trzeba już (ale można) wyświetlać wiadomości w symulatorze.

Po poprawnym zainstalowaniu CSL, wszystkie samoloty innych pilotów będziemy widzieć poprawnie, na ziemi. Nie dziesięć metrów nad płytą lotniska, nie tylko wystający statecznik pionowy z betonu. Bezdyskusyjnie, było to największym niedociągnięciem XSquawkBox-a.

Kilka zdjęć z Gatwick ze Swift-em:

 

Dodatkowe Funkcje

Coś dla miłośników długich lotów – w końcu w X-Plane możemy korzystać z kodu SELCAL. Dotychczas była to dogodność dostępna jedynie użytkowników Prepar3D.

W oknie ATC możliwe jest sprawdzenie METAR i ATIS dla dowolnego lotniska, wyświetlanie wszystkich kontrolerów w naszym zasięgu w formie drzewka oraz przeglądanie booking-ów na określone pozycje. Każda z opcji jest bardzo przydatna.

Wchodząc na daną częstotliwość można zobaczyć kto oprócz nas jeszcze jest na niej aktywny.

Jeżeli mamy problem z TCAS, możemy otworzyć radar, który wyświetli nam podstawowe informacje o samolotach dookoła: callsign, wysokość, prędkość.

Uzyskanie wielu informacji o innych vPilot-ach w naszej okolicy jest teraz dużo łatwiejsze:

Jedną z opcji Swiftbus, jest widok innych samolotów wokół nas.

Jeżeli przekonałem Cię do zmiany swojego klienta, Swift możesz pobrać tutaj.

Jako, że konfiguracja może zająć kilkanaście minut i nie jest banalna – polecam ten poradnik wideo w języku angielskim.

Skomentuj