projectFLY to dodatek, który ma wiele różnych zastosowań i ogromną bazę danych odnośnie numerów lotu i callsign-ów. Działa jako oddzielna aplikacja włączona podczas korzystania z symulatora. Obciąża głównie procesor – maksymalnie 20%, średnio kilka procent. Posiada również wersję przeglądarkową. Sama w sobie jest przejrzysta i wygodna w obsłudze.

Jej deweloperem jest firma Mettar Simulations. Możecie ich kojarzyć ze sprzedaży Prepar3D Tweak Assistant (PTA). Obecnie są jeszcze w trakcie produkcji Airbusa A380 do XP11 i P3D oraz nowego bardzo ciekawego projektu Simlink – wielkiej platformy e-commerce dla symulatorów lotniczych (dowiemy się o niej więcej pod koniec tego roku). Jej założycielem jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych zagranicznych streamerów symulacji lotniczej – Matt Davies.

Oferta

projectFLY posiada wiele ciekawych funkcji, m.in.: radary (projectFLY, VATSIM, IVAO, Pilotedge), flota, logbook, zlecenia, statystyki. Dostęp do większości z nich mamy za darmo. Mi w zupełności wystarcza pakiet „BLUE”. Tak się prezentuje tabela z subskrypcjami:

Początek

projectFLY możesz pobrać tutaj.

Po założeniu konta i pobraniu aplikacji należy wejść w Settings>Simulator Settings i wybrać lokalizację symulatora oraz zdecydować czy chcemy być połączeni przez XPUIPC czy specjalny plugin (można go pobrać i zainstalować przez jedno kliknięcie na tej samej stronie poniżej).

Dodatkowo, w Connections możemy podłączyć do projectFLY nasze konto na Discordzie, wtedy na naszym profilu będzie się wyświetlała informacja, że lecimy właśnie np. z Gdańska do Warszawy.

Fleet

Przed wykonaniem pierwszego lotu należy dodać samolot, którym owy lot chcemy wykonać. Potrzebne są: typ samolotu, linia lotnicza (jeżeli jest prywatny należy wpisać PRIVATE), rejestracja, baza, zdjęcie.

Bookings

Gdy znamy już szczegóły swojego przelotu, robiąc booking wypełniamy wszystkie istotne informacje. Do uzupełnienia trasy możemy skorzystać z Simbrief. Potem, będąc już w symulatorze klikamy Fly Now. Na koniec trzeba kliknąć Complete i lot jest zapisany. Na seans replay’u wybieramy się po zakończeniu lotu w aplikacji!

Logbook

Każdy przelot zapisuje się w logbooku. W szczegółach lotu znajdują się: playback (podobny do tego z serwisu FR24), szczegóły wpisane w bookingu, inne ciekawe informacje. Przeloty tworzą mapę połączeń, która wyświetla się na naszym profilu. Im dłuższy logbook tym większa z niej satysfakcja. Przykładowy zapis mojego lotu z Los Angeles do Baltimore:

Contracts

Możemy je wykonywać lub tworzyć. W kontrakcie określone są szczegóły dotyczące danej operacji lotniczej. Jeśli nie chcesz być członkiem żadnej wirtualnej linii lotniczej, tutaj znajdziesz „inspiracje” na swoje loty.

Schedules

Jeżeli chcemy lecieć określonym samolotem i liniami oraz ma to być realne połączenie, a nie mamy pomysłu skąd dokąd – ta funkcja może się okazać bardzo przydatna. Przykładowy kontrakt:

Wersja V4

Matt Davies na swoim wystąpieniu na FSExpo w Orlando (7-9 czerwca 2019r.) zapowiedział nadchodzący update. Będzie zawierał m.in.: nowy, dużo ładniejszy interfejs, nowe typy kont, ulepszone działanie poszczególnych funkcji. Ogłosił również współpracę z Aviation Cloud – firma zajmująca się planowaniem lotu w realnym lotnictwie. Współpracuje ona z Foreflight i Boeing’iem. Zdecydowanie będzie to rewolucja w planowaniu wirtualnych lotów, a jej koszt wyniesie 6.99£ miesięcznie. Data premiery nie jest jeszcze znana, ale najprawdopodobniej będziemy mogli pobrać nową aktualizację w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Poradnik z Filek TV:

Skomentuj