Q4XP jest odpowiedzią na starzejącego się Q400 Legacy, który był pierwszym produktem FlyJSim dla X-Plane i który zbudowano ponad dziesięć lat temu. Q4XP jest zupełnie nowym produktem, tworzonym od podstaw przez ostatnie dwa i pół roku przez zespół utalentowanych programistów, przy użyciu nowych technologii i z zamiarem przekroczenia barier poprzednich wersji modelu.

Wygląd zewnętrzny

Q400 Legacy w momencie premiery miał dość dobrze wykonany model zewnętrzny, jednak z upływem czasu można było odczuć jego wiek. Nowa wersja zawiera szereg nowych funkcjonalności.

W modelu można otwierać wszystkie drzwi – kabiny, L2, R1, R2 i główne drzwi ładunkowe.

Podążając za motywem znanym z FSJ 732 uwzględniono schody dla tylnych drzwi wejściowych, które są opcjonalne w prawdziwym Q400.

Q400 FlyJSim będzie posiadał GPU, a do domyślnego modelu zostanie dołączonych 10 bezpłatnych malowań.

Kokpit

Tak jak w przypadku nadwozia, kokpit zbudowano od podstaw, wykorzystując najdokładniejsze dostępne informacje o wymiarach oraz całą wiedzę z poprzednich projektów. Jedną z głównych zmian, w stosunku do poprzedniego wydania, jest sposób, w jaki zaimplementowano animacje – teraz to płynne ruchy w całym kokpicie i reszcie samolotu.

Główne cechy kokpitu:

Fotele są tak samo szczegółowe jak w oryginale, ale tym razem dodano kilka dodatkowych elementów, jak również ruchome podłokietniki.

Każdy wyświetlacz EFIS działa i jest konfigurowalny jak w prawdziwym samolocie. Wyświetlacze posiadają fonty zbliżone do oryginalnych i lepszą paletę kolorów. Zostały też wymodelowane prawidłowe zaokrąglenia na wyświetlaczach.

Pomyślano także o luku ratunkowym, który można otworzyć lekko, albo całkowicie.

Animacje wycieraczek obejmują przełącznik o trzech prędkościach, a także alternatywny przełącznik, który włącza wycieraczki pilota niezależnie od pokrętła nad głową.

Panele zostały wymodelowane z uwzględnieniem wszystkich 360 bezpieczników, każdy z czytelnym tekstem.

Pod panelami znajdują się wnęki na wyposażenie awioniki, w których znajduje się większość wyposażenia awionicznego i elektrycznego. Uwzględniono także takie elementy, jak siekiera i gaśnica.

Kabina pasażerska

Q400 oferuje w pełni zrealizowane wnętrze kabiny z 78 fotelami i animowanymi schowkami nad głowami pasażerów. Nad każdym siedzeniem znajduje się tablica informacyjna dla pasażerów.

Główne drzwi kabiny mogą być otwierane zarówno od wewnątrz, jak i przez menu, z animacją opadania. Bardzo szczegółowo wymodelowano również ubikację.

Panel kontrolny Flight Attendant pozwala na regulację oświetlenia kabiny oraz ustawień temperatury. Oświetlenie kabiny obejmuje panele fluorescencyjne biegnące wzdłuż okien i sufitu.

Systemy

… przebudowano od podstaw, nawiązując do wysokiego poziomu dokładności znanego z modeli 727 i 737 FJS. Uwzględniają każdy akumulator, szynę, złącze szyny, transformator, generator i inne komponenty elektryczne. Każdy z nich jest podłączony i przekazuje zasilanie tak, jak powinien. Rezultatem jest kompleksowy system, który prawidłowo symuluje w dowolnym momencie różne stany systemu elektrycznego samolotu.

Symulacja hydrauliki również została zbudowana od podstaw, uwzględniając wszystkie trzy zbiorniki hydrauliczne oraz wszystkie 4 pompy hydrauliczne, plus PTU. Nowy system hydrauliczny wiernie i dokładnie symuluje hydraulikę Q400s.

W pełni symulowany jest również system radiowy ARCDU, którego używa Bombardier Q400 – z podwójnymi i oddzielnymi interfejsami, wszystkimi przyciskami i selektorami głośności, wszystkimi podstronami i ich funkcjami.

Unikalnym i ważnym systemem Q4XP jest FMS UNS-1Ew. Dużo czasu poświęcono na prace rozwojowe, aby jak najdokładniej odwzorować prawdziwą jednostkę w samolocie.

Przy poznawaniu Q4XP można korzystać z bogatych zbiorów materiałów utworzonych przez polskich użytkowników, a przeznaczonych dla modelu Majestic Software Q400.

Produkt Q4XP jest w finalnej fazie developmentu – informacje o wydaniu można śledzić na twitterze producenta.

2 komentarze

  1. Ciekawe, czy będzie tak samo dobry jak Majestic? Pamiętam, że na YT był cały TypeRating na Majesticu robiony przez polskiego pilota. Polatałbym ponownie na czymś regionalnym w X-Plane, a starsza wersja Legacy po prostu odrzucała jakby nigdy nie została poprawnie ukończona i cierpiała nawet po aktualizacjach.

Skomentuj