Q4XP jest odpowiedzią na starzejącego się Q400 Legacy, który był pierwszym produktem FlyJSim dla X-Plane i który zbudowano ponad dziesięć lat temu. Q4XP jest zupełnie nowym produktem, tworzonym od podstaw przez ostatnie dwa i pół roku przez zespół utalentowanych programistów, przy użyciu nowych technologii i z zamiarem przekroczenia barier poprzednich wersji modelu.
Wygląd zewnętrzny
Q400 Legacy w momencie premiery miał dość dobrze wykonany model zewnętrzny, jednak z upływem czasu można było odczuć jego wiek. Nowa wersja zawiera szereg nowych funkcjonalności.
W modelu można otwierać wszystkie drzwi – kabiny, L2, R1, R2 i główne drzwi ładunkowe.
Podążając za motywem znanym z FSJ 732 uwzględniono schody dla tylnych drzwi wejściowych, które są opcjonalne w prawdziwym Q400.
Q400 FlyJSim będzie posiadał GPU, a do domyślnego modelu zostanie dołączonych 10 bezpłatnych malowań.
Kokpit
Tak jak w przypadku nadwozia, kokpit zbudowano od podstaw, wykorzystując najdokładniejsze dostępne informacje o wymiarach oraz całą wiedzę z poprzednich projektów. Jedną z głównych zmian, w stosunku do poprzedniego wydania, jest sposób, w jaki zaimplementowano animacje – teraz to płynne ruchy w całym kokpicie i reszcie samolotu.
Główne cechy kokpitu:
Fotele są tak samo szczegółowe jak w oryginale, ale tym razem dodano kilka dodatkowych elementów, jak również ruchome podłokietniki.
Każdy wyświetlacz EFIS działa i jest konfigurowalny jak w prawdziwym samolocie. Wyświetlacze posiadają fonty zbliżone do oryginalnych i lepszą paletę kolorów. Zostały też wymodelowane prawidłowe zaokrąglenia na wyświetlaczach.
Pomyślano także o luku ratunkowym, który można otworzyć lekko, albo całkowicie.
Animacje wycieraczek obejmują przełącznik o trzech prędkościach, a także alternatywny przełącznik, który włącza wycieraczki pilota niezależnie od pokrętła nad głową.
Panele zostały wymodelowane z uwzględnieniem wszystkich 360 bezpieczników, każdy z czytelnym tekstem.
Pod panelami znajdują się wnęki na wyposażenie awioniki, w których znajduje się większość wyposażenia awionicznego i elektrycznego. Uwzględniono także takie elementy, jak siekiera i gaśnica.
Kabina pasażerska
Q400 oferuje w pełni zrealizowane wnętrze kabiny z 78 fotelami i animowanymi schowkami nad głowami pasażerów. Nad każdym siedzeniem znajduje się tablica informacyjna dla pasażerów.
Główne drzwi kabiny mogą być otwierane zarówno od wewnątrz, jak i przez menu, z animacją opadania. Bardzo szczegółowo wymodelowano również ubikację.
Panel kontrolny Flight Attendant pozwala na regulację oświetlenia kabiny oraz ustawień temperatury. Oświetlenie kabiny obejmuje panele fluorescencyjne biegnące wzdłuż okien i sufitu.
Systemy
… przebudowano od podstaw, nawiązując do wysokiego poziomu dokładności znanego z modeli 727 i 737 FJS. Uwzględniają każdy akumulator, szynę, złącze szyny, transformator, generator i inne komponenty elektryczne. Każdy z nich jest podłączony i przekazuje zasilanie tak, jak powinien. Rezultatem jest kompleksowy system, który prawidłowo symuluje w dowolnym momencie różne stany systemu elektrycznego samolotu.
Symulacja hydrauliki również została zbudowana od podstaw, uwzględniając wszystkie trzy zbiorniki hydrauliczne oraz wszystkie 4 pompy hydrauliczne, plus PTU. Nowy system hydrauliczny wiernie i dokładnie symuluje hydraulikę Q400s.
W pełni symulowany jest również system radiowy ARCDU, którego używa Bombardier Q400 – z podwójnymi i oddzielnymi interfejsami, wszystkimi przyciskami i selektorami głośności, wszystkimi podstronami i ich funkcjami.
Unikalnym i ważnym systemem Q4XP jest FMS UNS-1Ew. Dużo czasu poświęcono na prace rozwojowe, aby jak najdokładniej odwzorować prawdziwą jednostkę w samolocie.
Przy poznawaniu Q4XP można korzystać z bogatych zbiorów materiałów utworzonych przez polskich użytkowników, a przeznaczonych dla modelu Majestic Software Q400.
Produkt Q4XP jest w finalnej fazie developmentu – informacje o wydaniu można śledzić na twitterze producenta.
Ciekawe, czy będzie tak samo dobry jak Majestic? Pamiętam, że na YT był cały TypeRating na Majesticu robiony przez polskiego pilota. Polatałbym ponownie na czymś regionalnym w X-Plane, a starsza wersja Legacy po prostu odrzucała jakby nigdy nie została poprawnie ukończona i cierpiała nawet po aktualizacjach.
Wygląda WOW jak tak patrzę na to co prezentuje Cpt.Canada. Choć jeszcze jest w posiadaniu bety.
https://www.youtube.com/watch?v=XyP1d9GsX-o