Chciałbym Wam zaprezentować moją scenerię lotniska na katowickim Muchowcu. Prace nad tym projektem zacząłem ponad dwa lata temu. Kontynuowałem ją z przerwami, by po roku intensywnej pracy dokonać publikacji. Oprócz samego lotniska, sceneria zawiera odwzorowanie miasta Katowice wraz z otaczącymi centrum dzielnicami. Bez trudu rozpoznacie takie obiekty jak Spodek, galerię Silesia City Center, czy zabytkową wieżę spadochronową. Łącznie, sceneria posiada ponad sto obiektów charakterystycznych dla Katowic. Całość wykonana na podkładzie z ortofotomapami dosyć wysokiej rozdzielczości:

Same lotnisko jest stosunkowo aktualne, także nie mogło zabraknąć hostelu Terminal oraz bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Starałem się jak najwierniej odwzorować wszelkie elementy infrastruktury wraz z oświetleniem. Użyte tekstury mają rozdzielczość zapewniającą dobre efekty wizualne, a jednocześnie nie zapychające pamięci. Dzięki odpowiedniemu modelowaniu obiektów, sceneria dostosuje się praktycznie do każdej siatki terenu. Mimo dużej liczby obiektów, całość nie powinna obciążać komputera. W dużej części zrezygnowałem z autogenu na rzecz własnej konfiguracji. Dodatkowo dla większości obiektów ustawiłem odpowiedni LOD (level od detail). Polatajcie, popróbujcie. Jak zauważycie jakieś błędy, zgłaszajcie. Do miłego!

Katowice – Muchowiec 235 MB.

12 komentarzy

 1. Witam, cos jest nie tak bo w zipie są tylko 3 foldery i XP nie widzi scenerii. Brakuje plików textowych wykonawczych takich jak: (earth.wed.bak.xml), (earth.wed.xml) oraz (validation_report.txt) z WED-a, albo z innego programu w którym pracujesz.

  1. Hej, super że się udało odpalić, ale jeśli coś mogłoby być lepiej zrobione, to daj znać proszę. Tak, w WED i Overlay Editor, ale nie zmieniałem siatki terenu. Nie ma takiej możliwości w tych programach. Teren w scenerii jest zależny od tej która jest na „podkładzie”

 2. Fotogrametria fatalna, moim zdanie przynajmniej mogłeś same lotnisko i jego zabudowę zrobić dokładnie, a resztę pies walił … cienka 3
  kolego. Tak szczerze naprawdę poszedłeś po najmniejszej linii oporu, Pyrzowice zajebiste a tu coś nie pękło, nie sądzisz… tak jakby na szybko było robione
  . fakt , faktem jest plus jeśli chodzi o nachylenie terenu… dobra robota może zdradzisz jak ?/ a jak nie to nie będę marudził. Ok, sprawdź sobie Altusa bo tam jakaś wielka ściana sterczy SAMOTNA ….chyba że tylko u mnie jak by co to przepraszam.

 3. Fotogrametria fatalna, moim zdanie przynajmniej mogłeś same lotnisko i jego zabudowę zrobić dokładnie, a resztę pies walił … cienka 3
  kolego. Tak szczerze naprawdę poszedłeś po najmniejszej linii oporu, Pyrzowice zajebiste a tu coś nie pykło, nie sądzisz… tak jakby na szybko było robione
  . fakt , faktem jest plus jeśli chodzi o nachylenie terenu… dobra robota może zdradzisz jak ?/ a jak nie to nie będę marudził. Ok, sprawdź sobie Altusa bo tam jakaś wielka ściana sterczy SAMOTNA ….chyba że tylko u mnie jak by co to przepraszam.

Skomentuj