Od dzisiaj, przed pobraniem scenerii można sprawdzić jaką odległość dzielą od siebie poszczególne lotniska, co pozwala na szybkie oszacowanie czasu lotu. Pomiar może być jedno- lub wieloodcinkowy. Dodano też wyróżnienie zielonym kolorem scenerii nieposiadających kodu ICAO (lądowisk).

W celu dokonania pomiaru odległości należy kliknąć na ikonę linijki znajdującą się w lewym, dolnym rogu mapy. Następnie należy wskazać pierwszy i końcowy punkt pomiaru. Jeżeli na tym chcemy zakończyć proces, to należy ponownie kliknąć na ostatni punkt i linia ciągła pozostanie widoczna na mapie, a przyklejona linia przerywana zwolni kursor. Jeżeli pomiar jest wieloodcinkowy, to należy wybrać kolejne punkty, a ostatni z nich kliknąć po raz drugi. Na mapie można pozostawić kilka takich pomiarów – jak na poniższym zrzucie ekranowym:

Ponowne naciśnięcie ikony linijki usunie wszystkie linie pomiarowe z mapy.

Lotniska posiadające kod ICAO oznaczone są standardowo kolorem niebieskim, a lądowiska oznaczone są kolorem zielonym. Wybierając warstwę Obszary można wyświetlić zbliżone granice Polski w widoku satelitarnym. Obszar Polski jest najbardziej interesujący dla naszych użytkowników, ale mapa poprawnie wyświetla scenerie z całego świata.

Działa również pomiar mniejszych odległości:

Mapka wyświetla współrzędne we właściwym formacie, które należy wkleić podczas dodawania nowej scenerii. W tym celu należy w prawym górnym rogu zmienić warstwę mapy na satelitarną:

nacisnąć przycisk pozycji, znajdujący się pod przyciskiem warstw:

maksymalnie zbliżyć lokalizację dodawanej scenerii i kliknąć w miejscu, którego współrzędne chce się pobrać:

Wyświetlone współrzędne należy zaznaczyć i skopiować do schowka, a następnie wkleić w odpowiednie pole formularza wyświetlanego podczas dodawania nowej scenerii:

Sceneria wyświetli się na mapie najpóźniej w ciągu minuty od umieszczenia w serwisie. Zachęcamy autorów scenerii do dodania minimum dwóch zrzutów ekranowych oraz do utworzenia awatara – wtedy te informacje również wyświetlą się w okienkach mapy.

W naszej bazie znajdują się aktualnie 32 scenerie. Dziękujemy następującym użytkownikom za dodanie ich do naszego serwisu:

  • adamkoss
  • Carteross
  • jaro1122
  • kasug
  • marianno3000
  • MariMigu

Wszystkie powyższe funkcje można przetestować w oknie poniżej, na stronie głównej XPPL.org lub na stronie mapy scenerii.
Korzystając z okazji: chciałbym tylko wspomnieć, że działa już powiadamianie mejlowe o odpowiedziach w wątku forum. Temat musi być jednak oznaczony jako obserwowany. Wkrótce każdy wątek, w którym weźmiecie udział, będzie automatycznie oznaczany jako obserwowany, ale na razie trzeba korzystać ze standardowej metody – rozwijając menu wątku tuż przy jego tytule i wybierając pozycję Obserwuj temat:

Skomentuj