O ile samo odwzorowanie fizyki lotu w X-Plane 11 jest lepsze od odwzorowania fizyki w FSX, to do pełni symulacji potrzebujemy jeszcze modelu samolotu z realistycznie odwzorowanymi systemami. Statki powietrzne domyślnie dostępne w symulatorze są przyzwoite, jednak nie odwzorowują głębi systemów i problemów, z którymi muszą się mierzyć piloci ich realnych odpowiedników. Na szczęście na przestrzeni lat pojawiło się wiele świetnych modeli samolotów. 

General aviation 

Każdy adept sztuki pilotażu zaczyna od „małego lotnictwa”. Dla niektórych jest to krok przejściowy przed nauką latania w lotnictwie komunikacyjnym, inni zaś uważają je za kwintesencję lotnictwa. Niezależnie od motywów, istnieje wiele bardzo dobrze odwzorowanych małych modeli samolotów – zarówno płatnych jak i darmowych. 

Zlin Z-142

Świetnej jakości darmowy model samolotu Zlin Z-142

Czechosłowacki samolot szkolno-treningowy, akrobacyjny i turystyczny. Opracowany w 1980 roku. Kiedyś powszechnie wykorzystywany do podstawowego szkolenia pilotów, obecnie wykorzystuje się go głównie do szkolenia akrobacji jako tańszą alternatywę dla Extry.

Pomimo, że model jest darmowy, jakością przewyższa wiele płatnych dodatków. Posiada realistyczny model lotu – testowanych przez prawdziwych pilotów Zlina 142. Odznacza się bardzo dobrze odwzorowanymi systemami, co sprawia, że przed lotem niezbędne jest przeczytanie instrukcji użytkowania w locie by wiedzieć jak prawidłowo użytkować ten model.

Dla kogo? Dla osób chcących zerwać z rutyną  i poczuć klimat lotnictwa z bloku wschodniego. Dobry zarówno do celów krajoznawczych, jak i do nauki akrobacji.

Model można bezpłatnie pobrać TUTAJ.

Cessna 172 Bush Kit

Opony typu tundra to obowiązkowa pozycja każdego „bush” pilota.

Lubisz wyprawy w dzicz i lądowanie w terenie przygodnym? Zestaw modyfikacji domyślnej Cessny 172 powinien Cię zainteresować. Oprócz opon typu Tundra, zestaw oferuje dwa warianty samolotu (standardowa i z tylnym kółkiem), oraz modyfikuje mocno jego wygląd. Dodatek  jest dostępny całkowicie za darmo: TUTAJ

Robin DR401 CDI 155

DR401 – zmodernizowana wersja popularnego samolotu szkolno-treningowego z nowoczesną awioniką typu szklany kokpit

Dla odmiany samolot z nowoczesną awioniką „Glass cockpit”. DR401 to zaprezentowana  w 2014 roku zmodernizowana wersja Robina DR400 . Jest to popularna konstrukcja obecna w większości francuskich aeroklubów. Samolot jest wykorzystywany do podstawowego szkolenia pilotażu jak i do lotów turystycznych.

Powyższy model samolotu jest wysokiej jakości, co nie jest zaskoczeniem ponieważ stanowi prezentacje możliwości firmy aerobask.

Jeśli chcesz się uczyć lotu na samolocie z nowoczesną awioniką i z jakiegoś powodu nie chcesz latać na Cessnie 172 z G1000, Robin DR401 jest silnym kandydatem na Twój pierwszy samolot.

 

Model Robina DR401 można bezpłatnie pobrać TUTAJ.

Yakovlev Yak-18T

Yak-18T – Wykorzystywany między innymi w ośrodkach szkolenia Aeroflotu

Kolejny wysokiej jakości darmowy model o jakości komercyjnych dodatków. Samolot szkolny, akrobacyjny, łącznikowy i sanitarny z 1967. Silnik gwiazdowy 9-cylindrowy AI-14RF o mocy 221 kW (300 KM), później silnik M-14P o mocy 269 kW (365 KM).

Oprócz realistycznego modelu lotu samolot jest bardzo dobrze odwzorowany graficznie jak i dźwiękowo.

Samolot można bezpłatnie pobrać TUTAJ.

Lancair Legacy FG

Lancair Legacy FG nadaje się zarówno do lotów Cross Country jak i do zabawy w strefie przy lotniskowej.

Lancair Legacy FG to lekkie, amerykańskie samoloty turystyczno-sportowe, sprzedawane w zestawach do samodzielnego montażu. Wykorzystywane przez wojska lotnicze Kolumbii jako samolot szkolenia wstępnego. Samolot jest łatwy w pilotażu, oraz daje wiele przyjemności z lotu. Konstrukcja płatowca pozwala na prowadzenie manewrów z przeciążeniami w zakresie od -2,2 do +4,4g.

Jeśli lubisz zwiedzać świat samolotem, a czasem polatać po okolicy dla relaksu, ten samolot jest wart zainteresowania.

Samolot Lancair Legacy FG można bezpłatnie pobrać TUTAJ.

Ryan Navion 205

W Navionie czujemy się bardziej jak w samolocie lotnictwa komunikacyjnego niż ogólnego.

Jeśli lubisz samoloty retro, jednak niekoniecznie chcesz latać maszynami z bloku wschodniego na pewno zainteresuje Cię Ryan Navion. Jest to nietuzinkowy samolot ociekający klimatem lat 50.

Model jest na tyle dobry, że doczekał się własnego artykułu w naszym serwisie: LINK

Warto zaznaczyć, że samolot jest chwalony także przez użytkowników latających w goglach VR.

Samolot Ryan Navion 205 można bezpłatnie pobrać TUTAJ.

Spectr-Aero SP-30

Spectr-Aero SP-30 – Genialny ultralight zachwycający ilością symulowanych systemów i możliwością ich konserwacji.

Czy ultralekki samolot bez komputera pokładowego może szokować realizmem? Oczywiście. Oprócz realistycznego modelu lotu, samolot posiada zaawansowaną symulacje systemów – systemu paliwowego, olejowego, oraz silnika, a także realne odwzorowanie obsługi naziemnej. Umożliwia przeprowadzanie własnoręcznego serwisu samolotu sprawdzanie poziomu oleju, oraz w razie potrzeby jego wymianę, wymianę filtrów, oraz świec zapłonowych. Stopień odwzorowania samolotu przywodzi na myśl stare modele firmy
A2A znane z FSX.

Samolot można zakupić za 39,95$ w sklepie x-plane.org

SIAI-Marchetti SF-260

SIAI-Marchetti SF-260 – zawansowany samolot z pazurem

Jest to samolot typu complex z chowanym podwoziem, zmiennym skokiem śmigła, oraz złożonym układem paliwowym. Posiada zawansowaną symulację silnika oraz jego uszkodzeń w przypadku nieprawidłowego użytkowania.

Model zdecydowanie nie jest dla początkujących, ale lot nim daje wiele przyjemności.

Samolot można zakupić za 44,95$ w sklepie x-plane.org

Reality Expansion Pack: Baron Baron B58 i Cessna 172SP

Problem z lataniem w symultanach jest taki, że za każdym uruchomieniem dostajemy fabrycznie nowy samolot. Możemy popełniać karygodne błędy, które w rzeczywistości mogły by skutkować w perspektywie czasu dewastację silnika, albo szybsze zużycie opon – jednak nie będziemy w stanie tego zauważyć.  Problem spróbowała rozwiązać firma SimCoders. Ich samoloty zapisują stan systemów, przez co zaniedbywanie samolotu nie ujdzie na sucho.  Samolot z zaawansowaną symulacją systemów za 19.99$? Tak, to możliwe, a wszystko dzięki temu, że ich produkt jest nakładką podmieniającą systemy w domyślnej X-Planowej Cessnie 172SP.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę SimCoders.

Unofficial XP11.35+ upgrade to Carenado C152II v3.2 by Nhadrian 5.2.0

Carenado C152 II jest starym przeciętnym, niczym niewyróżniającym się, płatnym samolotem. Sam w sobie nie jest warty wydania 25$. Jednak dzięki nieoficjalnemu modowi, samolot ten staje się jednym z ciekawszych modeli dostępnych w X-Plane. Aktualizacja wprowadza całkowicie nowy model lotu, poprawki graficzne i wiele, wiele, więcej.

Strona moda: LINK

Cirrus SR22T

Doskonała grafika okupiona jest sporymi wymaganiami sprzętowymi.

Cirrus SR22T to najbardziej zaawansowany technicznie samolot napędzany silnikiem tłokowym wywodzący się ze stajni Cirrus Aircraft. Pierwszy model został wypuszczony z linii produkcyjnej w roku 2010, jednakże od tamtego czasu konstrukcja ta jest nieustannie doskonalona i unowocześniana, aby sprostać potrzebom nawet najbardziej wymagających pilotów.

Model pomimo, że jest darmowy, jest lepszy od wielu płatnych dodatków. Niestety jest też bardziej klatkożerny.

Samolot dostępny jest za darmo, do ściągnięcia TUTAJ

Duże lotnictwo

Jeśli kręci Cię wożenie towarów, albo pasażerów X-Plane nie zawiedzie Twoich oczekiwań. Wręcz przeciwnie, obecnie jest to prawdopodobnie najlepszy symulator tego typu samolotów.

B737-800X by Zibo

Niesamowitej jakości model Boeinga 737-800. Testowany regularne przez prawdziwych pilotów 738. Żaden inny „konsumencki” płatny model samoloty nie został tak dokładnie oblatany przez prawdziwych lotników. Najlepszą rekomendacją są słowa kapitana Jerzego Hałaja latającego od lat na Boeingach 737-800, według którego oceny, aktualnie model od Zibo przewyższa renomowany model Boeinga 737-800 od PMDG. Biorąc pod uwagę, że sam samolot PMDG kosztuje ponad 400zł, dostępny za darmo Zibo sprawia, że X-Plane staje się niesamowicie atrakcyjny cenowo dla każdego fana lotnictwa komunikacyjnego.

Samolot dostępny jest za darmo, do ściągnięcia TUTAJ

Yak-40

Samolot dyspozycyjny Jakowlew Jak-40, nr 044, w barwach 36. Specjalnego Samodzielnego Pułku Lotniczego

Jak-40 (ros. Як-40; oznaczenie NATO: Codling) – trójsilnikowy odrzutowy samolot transportowy i pasażerski, skonstruowany w biurze konstrukcyjnym Jakowlewa do przewozów regionalnych. Produkowany seryjnie w latach 1968–1981 w Saratowskich Zakładach Lotniczych.

Samolot posiada szczegółowo odwzorowane systemy i jest dostępny całkowicie za darmo.

Jak-40 można pobrać z oficjalnej strony autora TUTAJ

Let L-410

Model odwzorowany na poziomie komercyjnych dodatków

Chciałbyś zostać pilotem regionalnym? Nie ma problemu! Umożliwi Ci to niezwykle realistyczny, darmowy model samolotu  Let L-410 Turbolet. Jest to czechosłowacki dwusilnikowy, turbośmigłowy samolot pasażerski i transportowy z lat 70. XX wieku, produkowany w zakładach Let w Kunovicach.

Samolot dostępny jest za darmo, do ściągnięcia TUTAJ

Boeing 747-400 – Sparky 744

Jest to mod domyślnego modelu Boeinga 747-400. Wprowadza wiele nowych systemów, oraz implementację FMC.  Nie jest to tak dojrzały produkt jak 737 od Zibo, jednak jest ciągle rozwijany i z każdą wersją zyskuje implementacje nowych rzeczy.

Samolot dostępny jest za darmo, do ściągnięcia TUTAJ

Douglas C-47 Dakota

Samoloty tego typu latały w Polskich Liniach lotniczych tuż po wojnie. Na zdjęciu LOT SP-FCF

Samolotu tego nie trzeba nikomu przedstawiać. Chyba żadna inna maszyna nie wystąpiła w takiej ilości filmów i seriali. Od dziś i Ty możesz zasiąść za sterami tej legendarnej maszyny.

Link do malowania LOT: KLIK

 

Samolot dostępny jest za darmo, do ściągnięcia TUTAJ

FlyJSim 727

🎤 ♪ So kiss me and smile for me ♬
🎤 ♩ Tell me that you’ll wait for me ♫
🎤 ♪ Hold me like you’ll never let me go ♬
🎤 ♩ ‚Cause I’m leavin’ on a jet plane ♫ 
🎤 ♪ Don’t know when I’ll be back again ♬
🎤 ♩ Oh babe, I hate to go ♫

Gdy na początku lat 60. w lotnictwie komunikacyjnym na stałe zagościły silniki odrzutowe rozpoczęła się złota era lotnictwa. Świat nagle stał się w zasięgu przeciętnego Kowalskiego.  Jednak rewolucja nie dotyczyła tylko tras dalekodystansowych. Boeing 727 został zaprojektowany jako samolot, średniego zasięgu. Pierwszy raz znalazł się w powietrzu w 1963 roku i przez następną dekadę był najpopularniejszym samolotem pasażerskim na świecie. Był najlepiej sprzedającym się samolotem odrzutowym aż do lat 80. XX wieku, kiedy został wyprzedzony pod tym względem przez swojego następcę Boeinga 737. Stał się pierwszym samolotem pasażerskim sprzedanym w ilości ponad 1000 sztuk (we wrześniu 1972) i pierwszym, który przewiózł miliard pasażerów (w grudniu 1977)

 

Kupując model Boeinga 727 od FlyJSim w cenie otrzymujemy trzy różne modele:

  • 727-100
  • 727-200
  • 727-200F (Wersja towarowa)

Modele FlyJSim znane są z dbałości o szczegóły oraz starannego odwzorowania nawet najmniejszych detali.

Samolot można zakupić za 59.95$, strona producenta.

Poniżej lista innych samolotów, na które również warto zwrócić uwagę:

4 komentarze

Skomentuj