Serwis internetowy Bartka Wilczka – Lecimy.org, jest znany od lat głównie dzięki przyjaznej i intuicyjnej obsłudze. Utworzony w tym serwisie plan lotu można wyeksportować do pliku .gpx. Poniżej formularz, który pozwala na konwersję tego pliku do formatu .pln, używanego w Microsoft Flight Simulator 2020.

Po przesłaniu pliku .gpx poprzez formularz na naszej stronie, natychmiast zostanie pobrany plik .pln, który w swojej nazwie będzie zawierał kody ICAO lotnisk (lub nazwy lądowisk) startu i lądowania. Pobrany plan należy umieścić w katalogu C:\Users\nazwa_uzytkownika\AppData\Roaming\Microsoft Flight Simulator, a następnie wybrać go w symulatorze w zakładce Mapa świata -> Więcej -> Załaduj/Zapisz -> Wczytaj. Wczytany plan wyświetli się na mapie świata, w urządzeniach do odbioru sygnału GPS w domyślnych samolotach oraz na mapie VFR.

Automatycznie utworzone w lecimy.org punkty: CZERSK, EPWAGO (GOLF), EPWAKI (KILO).
W Garmin GNS™ 530 widoczny aktualny odcinek CZERSK-EPWAGO.

Konwerter zamienia polskie znaki, występujące w nazwach punktów zwrotnych, na wersje bezogonkowe, usuwa spacje w nazwach miejscowości i generuje z tych nazw sześcioznakowe identyfikatory (pisane wersalikami) zgodne ze standardem Garmin GNS.

Eksportu do formatu .gpx dokonujemy w menu serwisu lecimy.org: Drukuj plan lotu. Ponieważ z poziomu planu lotu lecimy.org nie można wybrać aktywnego pasa do startu i lądowania, zalecam dodanie pierwszego punktu tuż za pasem startu, a ostatniego punktu tuż przed pasem lądowania. W przeciwnym razie Microsoft Flight Simulator sam utworzy nieco dziwny sposób dotarcia do pierwszego i ostatniego punktu trasy.

Dostępna jest również wersja formularza przeznaczona dla symulatora X-Plane 11.

Skomentuj