IVAO to jedna z kilku sieci wirtualnego lotnictwa. Stowarzyszenie będące operatorem sieci, istnieje ponad 20 lat. Nazwa stowarzyszenia i sieci – International Virtual Aviation Organisation – jest bliźniaczo podobna do International Civil Aviation Organisation (ICAO). Nie jest to tylko zbieg okoliczności, bo krajowe oddziały (dywizje) IVAO najczęściej posiadają patronaty agencji lotniczych swoich krajów. Przykładowo partnerem polskiej dywizji jest PAŻP. Przeciętny pilot czy kontroler przeważnie tego na co dzień nie zauważy, bo o wiele łatwiej zauważyć kolorowe ikonki, których każdy użytkownik IVAO ma na swoim profilu przynajmniej kilka (a niektórzy nawet po kilkadziesiąt).

Czym są, po co i dla kogo?

Wszyscy wiemy, że w procesie uczenia ważna jest i regularność ćwiczeń i motywujące oceny. Jeśli używamy symulatora po to, by uczyć się lub doskonalić nasze umiejętności z nawigacji, procedury, komunikacji, to gromadzenie takich odznak może być motywującymi kamieniami milowymi w zdobywaniu i udokumentowaniu doświadczenia. Jeśli traktujemy wirtualne latanie bardziej jako zabawę, to wszystkie te „nagrody” potraktujemy dokładnie tak samo, jak odznaki PTTK.

Odznaki zdobywać mogą zarówno piloci jak i kontrolerzy. Są to osobne kategorie odznak, co znaczy, że będąc zarówno pilotem jak i kontrolerem zbiera się je osobno. Tutaj zajmiemy się przede wszystkim odznakami dla pilotów.

Medal za wiedzę

Odznaki zdobywa się w kilku „kategoriach”. Pierwsza kategoria to ranga, której nadanie związane jest (za wyjątkiem najniższej), ze zdaniem egzaminu. Najniższe rangi to w przypadku pilotów – Flight Student (ale już tu wchodzi pierwszy egzamin testowy). Następnie jest to Private Pilot (PP), który wiedzą i egzaminem odpowiada licencji PPL w realu (z pominięciem przedmiotu „Człowiek, możliwości i ograniczenia”); następną jest Senior Private Pilot (SPP) odpowiadające IR+ME; kolejną Commercial Pilot (CP) zdawaną w IFR, ale już na samolocie odrzutowym; a ostatnią ATPL, która zasadniczo odpowiada ATPL w realu. W polskiej dywizji IVAO, liczącej ponad 400 użytkowników, ATPLa nie ma nikt, osób mających SPP i CP jest kilkanaście, a PP – około 30.

Czy te egzaminy coś dają? Wiadomo, że samego latania na symulatorze nikt się raczej nie nauczy, ale po zdaniu PP w IVAO, z marszu rozwiązuję testy z minionych lat z PPL(A) na około 90%.

Jak wygląda taki egzamin? Jest bardzo podobny do realnego. Składa się z części testowej (75% do zaliczenia), ustnej oraz praktycznej (przelotu z kontrolą na ustalonej trasie, według stosownych dla danej rangi przepisów tzn. albo VFR albo IFR). Egzaminator jest cały czas połączony z egzaminowanym i albo jest obserwatorem obok innych, obecnych pozycji kontrolerskich, albo zastępuje poszczególne pozycje ATC. Następnie egzamin jest zatwierdzany przez tzw. walidatora, przeważnie z innej dywizji.

W podobny sposób odbywają się egzaminy kontrolerów, ale o tym innym razem.

Medal za udział

Druga kategoria odznak, to te, które nadawane są przez poszczególne dywizje lub kwaterę główną IVAO za udział w wydarzeniach (eventach), nazywanych przez niektórych zlotami. Można wśród nich wyróżnić przede wszystkim treningi i egzaminy kontrolerów (odznaki wydawane przez dywizje) oraz online daye i w szczególności RFE (Real Flight Event), które nagradzane są albo przez dywizje, albo kwaterę główną.

Co to jest trening i egzamin kontrolera na określonej pozycji, to wie praktycznie każdy, kto lata wirtualnie, więc nie wymaga to tłumaczenia. Pilot po wykonaniu lotu do/z lotniska, na którym odbywał się trening, wysyła przez stronę raport podając czas/miejsce przylotu/odlotu, trasę oraz informację z jakimi kontrolerami się kontaktował. Za udział w 1 wydarzeniu otrzymuje 1 punkt, które zbierają się na odznakę brązową (10 punktów), srebrną (20), złotą (40), platynową (60) i diamentową (80 punktów). Udział w treningach i egzaminach nagradzany jest w każdej dywizji osobno, więc możliwe jest równoczesne posiadanie np. polskiej odznaki brązowej, włoskiej srebrnej, a greckiej platynowej.

Online Day (OD) i Real Flight Event (RFE) są to takie eventy, gdzie pilot może być pewien pełnej obsady na danym lotnisku (lotniskach), okolicy, a nawet w praktyce często bywa, że i na sąsiednich radarach. Szczególną formą jest event RFE, który polega na tym, że kontrolerami online są zawodowi kontrolerzy z reala, a rozkład lotów w założeniu ma być identyczny z realnym.

Co daje RFE? Wiele osób porównuje to do nauki języka obcego, gdzie na co dzień komunikujemy się tylko z innymi studentami i nauczycielem, a raz na jakiś czas trafia się okazja pogadania z native speakerem.

W zależności od typu nagrody (wydawane przez dywizję czy przez kwaterę główną) wymagane jest od 15 (HQ) do 25 (dywizje) przelotów potwierdzonych złożonym raportem i/lub linkiem do trackingu.

Łatwo więc zauważyć, że skoro Online Daye organizowane przez dywizje odbywają się raz na tydzień, to najkrótszy możliwy czas na zdobycie odznaki wynosi pół roku. Pół roku regularnego, cotygodniowego wykonania przynajmniej 1 lotu w danym FIRze, w określonych godzinach, przy obecności kontroli.

Medal za wycieczkę

Osobną kategorią wydarzeń są division tours, czyli wycieczki całego oddziału krajowego. Mogą to być albo przeloty grupowe, albo przeloty indywidualne, które zawierają dodatkowe wymogi dla pilota.

W Polsce jako VFR Tour najchętniej praktykowane były grupowe przeloty wokół granic kraju, ale to nie jedyna możliwość, takie „toury” mogą wymagać określonego typu statku powietrznego lub wykonania czynności (Pilot Skills). Przykładowo VFR Tour dywizji chorwackiej, który można zaliczyć bez niczyjego towarzystwa, wymaga oprócz oblecenia określonych lotnisk, również wykonania określonych czynności lub manewrów w locie:

# Departure Arrival Length nm Remark
1 LDPL Pula LJPZ Portoroz 38 Taxi to parking at LDPV and stay on stand at least 6 min.
2 LJPZ Portoroz LDRG Grobnik 37 Fly over ILB VOR, and fly QDR 075 for 5NM.
3 LDRG Grobnik LDLO Losinj 49 T/G on active runway at LDRI.
4 LDLO Losinj LDRO Otocac 33
5 LDRO Otocac LDZA Zagreb 83 Fly over TNJ NDB at QDM 040.
6 LDZA Zagreb LJCE Cerklje 24 Fly over PIS NDB.
7 LJCE Cerklje LDVA Varazdin 42
8 LDVA Varazdin LDZJ Bjelovar 32 T/G at LDVK.
9 LDZJ Bjelovar LHPP Pecs 59 Avoid zone LDM-LDTR1.
10 LHPP Pecs LDOC Cepin 47 S/G at LDOS.
11 LDOC Cepin LQTZ Tuzla 65
12 LQTZ Tuzla LQBK Banja Luka 76 T/G at LDOR.
13 LQBK Banja Luka LDZD Zadar 97 Fly over OMA VOR at QDR 200 for 20NM.
14 LDZD Zadar LDSS Senj 62 Fly QDM 080 ZRA NDB and QDR 100 ZRA NDB.
15 LDSS Senj LDSB Brac 37 S/G at LDSH.
16 LDSB Brac LQMO Mostar 50 2 non standard traffic patterns at 2500ft AGL and land.
17 LQMO Mostar LDDU Dubrovnik 47 Perform one low pass and land.
TOTAL (nm): 878

Źródło: https://hr.ivao.aero/en/2016-01-12-12-55-20/2016-01-12-12-57-39?id=24

Czy są to trudne manewry? No przecież… Absolutnie nie! Podobnie jak większość rzeczy, które w życiu robimy: nie są one trudne, jeśli je umiemy…

Podobne odznaki są uzyskiwane za toury ogólnoświatowe – World Tours. Polegają one na obleceniu całego świata, a odznaki wydają nie dywizje, lecz HQ. Ponieważ poszczególne World Toury różnią się wymaganiami, są wśród nich m.in. VFR World Tour, BizJet World Tour, Dangerous Airports World Tour, Long Haul World Tour czy zwykły IFR World Tour (nazwy mówią za siebie).

I tak się człowiek zastanawia czasem, po co te world toury, skoro to mało realne byśmy tak latali, a wyznajemy przecież zasadę „as real as gets”? Jedyna odpowiedź jaka przychodzi do głowy jest taka: by oderwać się od tych okolic i tras, gdzie latamy na co dzień, a które dobrze znamy i aby przetestować nasze umiejętności w zupełnie nowych miejscach, nowych warunkach i z zupełnie nieznanymi kontrolerami.

Nagrody specjalne

Trzecia kategoria odznak nadawana jest przez HQ (kwaterę główną) IVAO jako nagrody specjalne. Jest tu szereg nagród wymagających spełnienia kilku warunków łącznie, przykładowo: odznakę King of the Sky otrzymać może ktoś kto posiada

  1. rating SPP (patrz wyżej),
  2. odbyty World Tour VFR,
  3. odbyty World Tour IFR,
  4. nalot w sumie ponad 1000 godzin.

Wśród nagród specjalnych była też nadawana odznaka za udział w obchodach 20-lecia IVAO w grudniu ubiegłego roku. Bywa, że takie nagrody okazjonalne są wydawane również przez dywizje, ale to należy do rzadkości.

Na koniec to, co najłatwiejsze

Nagrodą najłatwiejszą do uzyskania, bo nie wymagającą ani wykonywania konkretnych przelotów, ani manewrów, ani bycia w przestrzeni kontrolowanej, ani składania raportów, jest… nagroda za 500 i za 1000 godzin nalotu.

Temat nagród i odznak w IVAO został tu zaledwie zasygnalizowany, jest to tylko wprowadzenie. Warto zajrzeć na stronę WWW organizacji oraz jej różnych dywizji i śledzić aktualne ogłoszenia wydawane przez nie, by zauważyć, że okazji do zdobycia punktów w ruchu powietrznym z pełną kontrolą jest już więcej, niż przeciętny pilot jest w stanie „obskoczyć” 😉

Źródło: https://webeye.ivao.aero/

Gwałtownie zwiększa się ilość użytkowników, więc i ilość wydarzeń jest większa niż dawniej. Wciąż pojawiają się nowe odznaki i nowe eventy, na których można lepiej wyćwiczyć swoje umiejętności, a przy okazji często pomóc też innym. Coraz bardziej zatłoczone jest ivaowskie niebo i coraz więcej jest kontrolerów. Pokrycie znacznej części Europy przez przynajmniej Radary albo Approach, staje się pomału standardem w godzinach popołudniowo-wieczornych, a nawet i porankami w dni robocze nietrudno znaleźć parę dobrze obsadzonych lotnisk czy regionów.

AS

Więcej informacji o IVAO

Jeden z komentarzy

Skomentuj