Na wstępie zastrzegamy, że poniższy tekst nie traktuje o polowaniu na ludzi, nawet w świecie wirtualnym. Niestety! Chodzi jedynie o to, jak sprytnie zorganizować sobie przeloty, żeby korzystać z najważniejszej rzeczy, którą daje sieć, czyli obecności innych pilotów oraz żywych kontrolerów. O ile ci pierwsi są statystycznie łatwi do przewidzenia (np. będzie ich więcej koło Frankfurtu, Nowego Jorku i Amsterdamu niż koło Ljubljany, Ułaan-Bator lub Bydgoszczy), to ścieżki którymi chodzą ci drudzy, są trudne do wykrycia.

Większość używanych przez wirtualnych pilotów sieci, jest bezpłatna, a udział kontrolerów jest czysto dobrowolny i również bezpłatny. W związku z tym, kontrolerzy logują się wtedy, gdy mają czas, albo… gdy się na to umówią. Zobaczmy jak to działa w sieci IVAO, gdzie jesteśmy dodatkowo nagradzani za korzystanie z kontroli ruchu lotniczego.

Informację o tym, gdzie i które pozycje kontrolerskie są aktywne, czerpiemy z takich stron jak np.: w VATSIM http://www.vattastic.com a w IVAO https://webeye.ivao.aero Przy okazji widać na nich także ruch samolotów w tych dwóch najważniejszych sieciach.

Treningi i egzaminy

W obu wiodących sieciach wirtualnego lotnictwa istnieją pojęcia treningów i egzaminów kontrolerów. Obie sieci każdorazowo informują i zapraszają do udziału w tych wydarzeniach. Aplikanci, którzy najpierw wykażą się znajomością teorii, zasiadają na pozycji, o którą dopiero się starają, a tam pod okiem trenera/egzaminatora kontrolują ruch zgodnie z kompetencjami swojej pozycji. Co to oznacza dla pilota? Ni mniej ni więcej, tylko tyle, że pozycja na której jest trening, będzie „otoczona” od „góry” i „dołu” kompletem innych pozycji kontrolerskich.

Mowa tu oczywiście o oficjalnych treningach i egzaminach, o których zawiadamiają poszczególne dywizje, przykładowo:

polska https://discordapp.com/invite/E2FtrEP

czeska https://www.facebook.com/IVAOCZ/

słowacka https://www.facebook.com/ivao.slovakia

włoska https://www.facebook.com/IvaoItaly/

słoweńska https://www.facebook.com/IVAO.Slovenia/

szwajcarska https://discord.gg/EMCz8t

portugalska https://www.facebook.com/IVAOPT/

hiszpańska https://www.facebook.com/IVAOES/

holenderska https://www.facebook.com/ivaonl/

Łatwo więc zauważyć, które dywizje są aktywniejsze, a które mniej. Osobiście bardzo polecam dywizję włoską jeśli chodzi o ilość treningów i egzaminów.

Za udział w każdym takim wydarzeniu pilot, który spełni określone, proste kryteria i złoży raport przez stronę, otrzymuje punkt. Po uzbieraniu określonej ilości punktów, otrzymuje on odznakę „pilot supporter”, „exam award” lub podobną (w zależności od dywizji).

Dla porównania, strony poszczególnych oddziałów VATSIM:

polskiego https://www.facebook.com/plvacc/

czeskiego https://www.facebook.com/vacccz/

niemieckiego https://www.facebook.com/vatger/

hiszpańskiego https://www.facebook.com/vatspa/

portugalskiego https://www.facebook.com/groups/590770631132680/

szwajcarskiego https://www.facebook.com/vACC.Switzerland

Prywatne treningi

Obserwuję czasami we włoskiej przestrzeni powietrznej istne naloty lekkich, jednosilnikowych samolotów szkolno-treningowych, lecących w VFRze, które zgłaszają się callsignami włoskich aeroklubów (wirtualnych lub realnych). Potrafi ich być naprawdę sporo, najwięcej naliczyłam kilka miesięcy temu nad Perugią, gdzie było ich prawie 20. Do tego wieża i approach online, a przypomnę, że Perugia nie jest specjalnie „cenioną destynacją”, w porównaniu do takich włoskich hitów jak Palermo, Rzym, Wenecja czy Mediolan. Nie był to oficjalny trening. Po prostu dwadzieściakilka osób umówiło się na wspólne latanie i miało ku temu w pełni komfortowe warunki. Bez względu na sieć!

System rezerwacji

Zarówno w VATSIM, jak i w IVAO można znaleźć małe okienko, gdzie kontrolerzy zapowiadają, od kiedy do kiedy będą zalogowani. Taki kalendarzyk: jaka pozycja, od kiedy, do kiedy. Proste. Cel takiej informacji jest szczytny, ale z realizacją bywa różnie.

Online days

Prawdopodobnie wszystkie aktywne dywizje IVAO urządzają tak zwane dni lub wieczory online. Co to oznacza? Sygnalizuje się w ten sposób, że na określonym terytorium (najczęściej po prostu FIRze) będzie pełna obsada (to w teorii), a przynajmniej wystarczająco duża, żeby wszędzie dolecieć z kontrolą. Wówczas na największych lotniskach rzeczywiście jest obsada, a na mniejszych – do dyspozycji mamy pozycję Radar/Center. Bywa też aktywna – co szczególnie ważne by było „as real as it gets” – pozycja Informacja (choć w FIR Warszawa chyba to się jeszcze nie zdarzyło nigdy). Warto też zwrócić uwagę na Afrykę Północną oraz coraz aktywniejszą Amerykę Południową. Tam też warto latać, niekoniecznie long haulami!

Za Online Daye oczywiście również zbiera się punkty. Tu wymogi również nie są skomplikowane, sprowadzają się do poprawnego napisania flightplanu i poprawnego wykonania lotu, o określonej minimalnej długości.

Inne wydarzenia, a konkretnie wielkie zloty

Prócz wyżej wymienionych, regularnie, cotygodniowo odbywających się wydarzeń, w IVAO występują także okazjonalne „eventy” i „celebracje”. Zarządzane są najczęściej przez Kwaterę Główną i tam składa się raporty z uczestnictwa w nich http://hqe.ivao.aero/ Jest ich kilka miesięcznie, raczej koncentrują się w Europie, ale są świetnymi okazjami, by cały dzień latać z pełną obsadą (amatorską lub profesjonalną, zależnie od wydarzenia) i dodatkowo zbierać punkty do nagrody Kwatery Głównej.

Na VATSIM również odbywają się tego typu wydarzenia. Niedawno dużo emocji budził Cross The Pond, podczas którego piloci dopisali „aż za bardzo” jak twierdzą niektórzy. Rzeczywiście ogląd radaru wskazywał, że ich liczba przekroczyła oczekiwania. Liczba zaplanowanych na najbliższy czas wydarzeń również budzi respekt, bo jak widzimy, na najbliższe 2 tygodnie zaplanowanych jest na prawie wszystkie dni po 1-2 eventy dziennie, a w weekendy 23/24.11. i 30.11/1.12. ich liczba dochodzi do dziesiątki.

Listę nadchodzących eventów VATSIM znaleźć można na stronie:

https://www.vatsim.net/events

oraz w grupie

https://www.facebook.com/groups/1661453150750028/

Spośród wydarzeń online na szczególną uwagę zasługuje IVAOwski doroczny event Crowded Skies, za który otrzymuje się osobną nagrodę. Ma też on specyficzne wymagania, a udział w nim związany z konkursami dla pilotów/kontrolerów. Dodatkowo Aerosoft przekazuje na cele charytatywne 1 euro za każde aktywne połączenie z siecią podczas tego wydarzenia. W ubiegłym roku w godzinie szczytu było 2938 jednoczesnych połączeń, a tegoroczna edycja odbędzie się 7 grudnia.

https://crowdedskies.ivao.aero/

A jak to zebrać „do kupy”?

Teraz cała sztuka polega na tym, żeby te wszystkie informacje zebrać razem i je wykorzystać. Oczywiście, założenie jest takie, że zależy nam na lataniu z kontrolą, ergo ćwiczeniu swoich umiejętności z komunikacji z „nimi”. Najważniejszym narzędziem w IVAO jest tu Kalendarz Eventów, który pokazuje odbywające się tydzień w tydzień online daye oraz inne wydarzenia w sieci, ale nie pokazuje treningów i egzaminów w poszczególnych dywizjach:

https://www.ivao.aero/events/month.asp

Już szybki i pobieżny rzut okiem pozwala zauważyć, kiedy i gdzie latać, by mieć kontrolerów:

PONIEDZIAŁKI: pomiędzy lotniskami w Austrii i na Węgrzech
WTORKI: w szczególności pomiędzy Polską, Czechami i Beneluxem oraz Słowenią i Włochami (pamiętając że w każdy wtorek inny włoski FIR jest gwarantowany!)
itd.

Jeśli informacje z kalendarza połączymy z informacjami z FB, Discorda czy Telegrama swoich ulubionych krajów, mówiącymi o treningach i egzaminach, jesteśmy u celu. Bardzo podobnie możemy postąpić z kalendarzami w VATSIM. W efekcie jesteśmy w stanie każdego dnia tygodnia w godzinach popołudniowo-wieczornych latać po Europie z zadowalającą kontrolą.

Czego mi tu brakuje?

Bardzo często IVAO ma lepiej obsadzoną Europę. Stereotypowo Ameryka Północna jest zdominowana przez VATSIM, choć i to chyba się zaczyna zmieniać. Bardzo cieszy, że IVAOwska Ameryka Południowa powoli się „rozkręca”, ale w obu sieciach najbardziej brakuje mi Środkowego i Dalekiego Wschodu oraz Oceanii. Brakuje mi też obsady na mniejszych lotniskach w Europie.

Wszystkie opisane powyżej sposoby „łapania kontrolerów” wymagają, by większość pracy (zaplanowania skąd, dokąd i o której) wykonać ręcznie, porównując informacje z różnych stron. Brakuje mi narzędzia online, kalendarza, który zbierałby wszystkie te informacje „do kupy” i pokazywał np. na podstawie zapodanych preferencji (typu preferowane lotniska przylotu/odlotu, a choćby region, orientacyjne godziny) gdzie można liczyć na pełniejszą kontrolę i w której sieci. Oczywiście takiego narzędzia nie zrobi żadna z wiodących, a zarazem konkurujących sieci. A więc może powinna to zrobić społeczność, wznosząc się ponad podziały „VATSIM czy IVAO”? 😉 .

Skomentuj