W naszym serwisie udostępniamy silnik pogodowy FSrealWX Pro w bezpłatnej wersji 2.04. Po upłynięciu zliczanych 21 dni nadal można korzystać z programu, z małymi ograniczeniami, które jednak nie dotyczą jego głównej funkcji: tzw. iniekcji pogodowej. W międzyczasie twórca FSrealWX zmienił jednak podejście i na swojej stronie udostępnia już tylko 30-dniową, wygasającą wersję 3.0 w cenie 25 euro. Dzięki XPPL.org możecie korzystać z legalnej, darmowej wersji 2.04.

FSrealWX Pro jest dostępny do pobrania w naszym dziale Pliki -> Narzędzia.

Program ogranicza się tylko do iniekcji – nie zawiera nowych tekstur chmur, czy nieba. Oferuje realną pogodę dla X-Plane w dowolnej części świata. Obsługuje również wiatry wysokie – różnice między poszczególnymi poziomami są uśredniane przez X-Plane, dzięki czemu następuje płynne przejście między jedną, a drugą wartością siły i kierunku wiatru na danej wysokości lotu.

Poniżej przykładowe okno pogodowe NOAA – poprawnie działają również źródła VATSIM i IVAO:

 

Instrukcja instalacji programu FSrealWX Pro

Zainstaluj program FSrealWXv2_Setup.exe zawarty w archiwum ZIP oraz rozpakuj katalog XPrealWX (również zawarty w tym samym archiwum) do katalogu Resources\Plugins w symulatorze X-Plane 10 lub 11. W ten sposób zainstalowany zostanie x-plane’owy plugin, służący do komunikacji z głównym programem pogodowym. W przypadku wystąpienia komunikatu o braku bibilioteki .dll należy pobrać i zainstalować Microsoft Visual C++ Redistributable Packages for Visual Studio 2013 – zarówno vcredist_x64.exe, jak i vcredist_x86.exe.

W Settings -> General -> StartUp zaznacz wszystkie checkboxy, a na samym spodzie wybierz swój główny katalog X-Plane.

W zakładce Settings -> Weather zaznacz Server location: DE NOAA, Weather update interval in min: 15, No weather updates for height <= 3000ft.

W zakładce Settings -> Interface wybierz opcję Client/Server, zaznacz Show Message in FS, Server IP: 127.0.0.1, Port: 23500 i naciśnij OK, a następnie zamknij program.

Uruchom ponownie FSrealWX i zminimalizuj go – od tego momentu możesz o nim „zapomnieć”, nie jest wymagane przywracanie okna programu w trakcie pracy symulatora. Uruchom X-Plane, wybierz preset CAVOK, lotnisko startu i uruchom symulację. Po pojawieniu się samolotu na płycie lotniska, z górnego menu X-Plane wybierz Plugins -> XPrealWX -> Connect to FSrealWX

… i gotowe – pogoda w symulatorze powinna się zaktualizować.

Uwaga: przed zakończeniem lotu należy zawsze wybrać Plugins -> XPrealWX -> Disconnect. W przeciwnym razie główny program i sam symulator mogą się zawiesić. Nie należy aktualizować FSrealWX do nowszej wersji, ponieważ będzie to skutkowało wygaśnięciem programu po 30 dniach użytkowania.

Program jest bardzo lekki, wydajny i intuicyjny – nie obciąża systemu i symulatora. Polecamy.

Zachęcamy też, aby docenić pracę autora FSrealWX wykupując pełną licencję programu.

Aktualizacja: Problem niepoprawnej pogody nad Polską został rozwiązany – administratorzy VATSIM przywrócili metary lotnisk wojskowych, korzystając już z nowych źródeł danych.

Jeden z komentarzy

Skomentuj