Re: A co dla użytkowników X-Plane na Mac OS?

Już mam pełną wiedzę na ten temat. Sprawdzone, polecone! i chciałem się tym podzielić. Napisałem przed moimi testami artykuł, ale jakoś nikt się nie kwapi na zgodę mojej publikacji. "Cenzura" widać gorsza od tej w komunie, a może tylko brak czasu. Cóż trzeba będzie albo przywyknąć, albo iść w swoją stronę. A może tylko wybrani maja prawo pisać artykuły.

Panie Pierre - rozumiem, że jest Pan podirytowany tym brakiem informacji dotyczących joysticka, ale proszę zrozumieć, że niewielu jest użytkowników macOS korzystających z X-Plane. Sam na swoim leciwym już MacBooku z 2017 roku raz tylko zainstalowałem X-Plane 11 i od razu usunąłem ten symulator. Wydajność była tragiczna, czego się nie spodziewałem po zakupie sprzętu (i to z dopiskiem Pro) w 2017 roku. Na swoim symulatorowym komputerze stacjonarnym z Windows posiadałem w dual-boot również hackintosha (to macOS instalowany na zwykłym PC) - mogłem więc porównać wydajność X-Plane 11 na tym samym sprzęcie z uruchomionym systemem Windows i macOS. Różnica wynosiła około 30% na niekorzyść macOS.

Nie wiem jak dzisiaj wygląda wydajność X-Plane na sprzęcie Apple - przy wykorzystaniu chipów M1 i M2, mam nadzieję, że jest nieco lepiej ;)

Wracając do tematu - użytkownik Arti pytał o zastosowanie symulatora: czy do lotów samolotami General Aviation (czyli np. popularną, małą Cessną), czy do symulacji dużych odrzutowców. Trzeba byłoby zapytać również, czy chodzi o zastosowanie amatorskie, hobbystyczne, czy profesjonalne (np. czy jest/był Pan pilotem w rzeczywistości). Jeżeli mowa o zastosowaniu amatorskim i hobbystycznym to prawdopodobnie każdy najprostszy joystick zadziała również z macOS - X-Plane 11 wykrywa je poprawnie i obsługuje z poziomu symulatora.

Co do Pańskiego artykułu - pojawi się na portalu po lekkiej korekcie w przyszłym tygodniu. Nie mamy powiadomień o nowym artykule i po prostu wcześniej nie widziałem zmian na liście z artykułami do akceptacji.

Polecam dołączenie do naszej grupy na Facebooku (link na górnej belce portalu) - jest tam ponad 3000 członków i wymiana informacji następuje zdecydowanie szybciej, niż na wymierających już (właśnie przez Facebooka) forach. Ja wolę fora, bo łatwo się je przeszukuje, ale też jestem już wiekowy ;) Pozdrawiam.

Dzięki za tę odpowiedź. Już nie jestem podirytowany, bo mam to co chciałem. MacBook Pro z 2017 roku nie mógł działać poprawnie, bo te komputery w tym czasie, ale i dzisiaj nie są dedykowane do gier. Swego czasu pracowałem na PC, bo musiałem, ale gdy tylko uwolniłem się od Microsoftu i Windowsów jestem w swoim żywiole. Maca używam od 2007 roku. Nie instalowałem wcześniej żadnego symulatora, bo po co. Ale dzisiaj to inna sprawa. W tej chwili używam MacBook Pro 16" z 2019 roku oraz Mac Pro również z tego roku. To są komputery, którym PC nie dorówna. X-Plane 11 zakupem miesiąc temu. Dla mnie to nowość. Nie jestem pilotem, chociaż w 1972 roku zrobiłem kurs szybowcowy-spadochronowy, ale ojciec mi zabronił kontynuować (wypadek koleżanki). Na Macu X-Plane działa bez zarzutu. Trzeba jedynie mieć dużo pamięci. Dobrze skonfigurować grafikę. Szukałem joysticka, bo mysz jest niewygodna. Nie chciałem wydawać kasy na coś co nie jest sprawdzone, chociaż podejrzewałem, że powinien działać każdy z USB. Dzisiaj wiem, że każdy działa. Sprawdziłem 2, a ponadto dostałem potwierdzenie na piśmie od Logitech, że musi działać, chociaż dokumentacja mówi coś zupełnie innego. Nie znalazłem pomocy na forach, w sklepach w Polsce. Pan tłumaczy mi co miał na myśli użytkownik Arti. Zadał pytanie, ale gdyby je zadał konkretnie,, to wówczas nie musiałby Pan mi wyjaśniać. Ja się nie zajmuję interpretacją zadawanych mi pytań. To zadanie dla filozofów. Ja kwadratowy jak matematyk, chociaż prywatnie zajmuję się muzyką i studiem nagrań. Stąd Mac. :) Powolutku sobie latam. Nie wszystko rozumiem, bo język jest dla mnie jeszcze niezrozumiały. Oglądam "poradniki" na Yutube, ale większość z nich niczego nie wnosi, ponieważ wiele z tych filmików, to nie są żadne tutoriale, tylko sprawozdania z tego, co kto umie i co ma i gdzie poleciał. To jest trochę chore, ale cóż taki świat. W każdym razie być może to jest dobre dla pilotów, ale frustrujące dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z takim "lataniem". Dlatego najpierw czytam instrukcję w znanym mi języku. Potem sprawdzam jak się to ma z moim X-Planem i dopiero gdy rozumiem oglądam filmiki. Może mi się uda :) Pozdrawiam serdecznie. A propos facebooka. Dołączyłem do grupy X-Plane 11 Polska, ale tam nic ciekawego. Spróbuję z nadzieją dołączyć do Was, chociaż nie rozumiem dlaczego to nie jest grupa xppl.org :)

Odnośnie kontrolera (joysticka) dla Maka, długo latałam posługując się joystickiem Ravcore. Ma on tę sympatyczną cechę, że oprócz osi X oraz Y ma też oś Z, co umożliwia operowanie sterem kierunku. Dopiero niedawno dokupiłam przepustnicę (Hotas Warthog), głównie z myślą o śmigłowcach.
ps. używam Mac Pro 4,1 (z roku 2009) + 64 GB RAM + karta Radeon 580 z 8 GB RAM plus system MacOS X 10,14. Zamiennie używam traya z jednym lub z dwoma procesorami (Xeon 5675). X-Plane 11 na obu trayach działa bez zacięć, nie mam powodów do narzekań.