Fotosceneria Polski zvorto Poland

Poniżej moja fotosceneria całej Polski, dostępna bezpłatnie do pobrania w tym wątku. Sceneria prezentuje się tak, jak na poniższych zrzutach. Pełnowymiarowe powiększenia, prosto z X-Plane 11, dostępne po kliknięciu w miniatury:

Moja sceneria to:
  1. Źródło niedostępne w żadnym z wydań Ortho4XP i od początku nie zawierające żadnej chmury na terenie Polski - poza granicami naszego kraju chmury czasami występują.
  2. Spójna i świetna kolorystyka dla całej scenerii Polski - z rzadka nieznacznie inna, minimalnie odbiegająca - brak nagłych przejść w czarne placki czy w drastycznie inne kolory jak np. w Bingu.
  3. Korekcja kolorów:
    • ściemnienie tekstur - dzięki czemu tekstury lasów prawidłowo zlewają się z drzewami 3D, przez co wydaje się, że drzew 3D jest więcej.
    • wyostrzone i zwiększenie kontrastu tekstur - dzięki temu, pomimo bazowego ZL16, sceneria wygląda między ZL16 a ZL17 - tekstury są ostre patrząc na wprost i na boki już od 2000 ft AGL.
  4. Na wszystkich teksturach położony decals, który jest też wykorzystywany w ORBX TrueEarth - dzięki temu nawet po wylądowaniu w terenie przygodnym tekstury wyglądają jak wykonane w ZL30. Brak wpływu decals na tekstury z większej wysokości (przetestowane). Ogólnie kolorystycznie i z tymi decalsami sceneria przypomina produkty ORBX. W każdym tile jest zawarty katalog z plikami .ter bez decals (jeżeli ktoś ma taką preferencję, to może wyłączyć decalsy nadpisując katalog).
  5. Zawsze sprawdzany każdy tile, najpierw źródła pobranych tekstur, a następnie w X-Plane 10 dokonywany podgląd całej scenerii Ortho, dzięki temu każdy tile jest zawsze kompletny - bez białych, czarnych lub wodnistych dziur. Kafelki były przebudowywane aż do usunięcia braków, czyli do uzyskania poprawnego kompletu tekstur przed ostateczną budową.
  6. Curv_tol 2.0, czyli najlepszy stosunek jakości meshu do obciążenia - dzięki temu parametrowi dobrze wyglądają i tereny płaskie i szczyty Tatr, a komputer nie jest obciążany nadmierną siatką meshową.
  7. Lotniska w terenach górskich nie są wypłaszczane, ale ewentualnie wypłaszczenia można wymusić w scenerii danego lotniska.
  8. W pliku dodatki.zip umieszczone mody, dzięki którym wszystko będzie wyglądało jak na prezentowanych tu zrzutach ekranowych: szare, europejskie drogi, usunięte torowiska (torowiska będą dostępne tylko na teksturach, bo te z X-Plane wyglądają bardzo nienaturalnie na fototeksturach), mod ruchu jednostek morskich, tekstura nieba, Poland Pro (Overlay), czyli obiekty 3D i inne.
  9. Po rozpakowaniu sceneria zajmie 140GB danych dla całej Polski włącznie z nieznacznym terenem poza jej granicami.

Poniżej aktywna mapka do pobierania pojedynczych kafelków, a niżej bezpośrednie linki do plików. UWAGA: nie klikać w mapkę, jeżeli nie zamierzacie pobierać danego kafelka - informacje o pobranych danych zostaną odznaczone w linkach bezpośrednich.

Mapka i linki są widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników XPPL.org:

Dla zalogowanych
Pliki po około 2GB łatwe do pobrania przez przeglądarkę, chociaż najszybciej będzie pobrać klienta Mega, zapisać pliki na swoim koncie Mega (po około 50 GB) i zsynchronizować je klientem, a następnie powtórzyć tę czynność 2 razy. Jeżeli będziesz zakładał bezpłatne konto na Mega.nz, to proszę skorzystaj z tego linku afiliacyjnego - wtedy jest szansa, że pliki scenerii pozostaną na serwerach Mega nieco dłużej.

Instrukcja instalacji

Każdy z pojedynczych plików scenerii wypakować do katalogu X-Plane 11\Custom Scenery. Usunąć lub odpowiednio uzupełnić plik scenery_packs.ini.
Plik dodatki.zip należy rozpakować wprost do głównego katalogu X-Plane 11 - w Custom Scenery umieści się Poland Pro VFR Overlay i nic nie zostanie nadpisane. Następnie należy uruchomić umieszczony w głównym katalogu X-Plane plik JSGME.exe i zatwierdzić nazwę katalogu MODS. Gdy pojawi się okno z listą modyfikacji, to należy je aktywować poprzez zaznaczenie i przeniesienie strzałką na prawą stronę - tak jak na poniższej grafice:

Obrazek

Zostaną wtedy nadpisane pliki X-Plane, ale wcześniej wykona się automatyczna kopia plików oryginalnych. Jeżeli będziemy chcieli przywrócić oryginalne pliki X-Plane, to wystarczy zaznaczyć aktywne mody z prawej strony okna i przenieść je strzałką na lewą połowę.

Minimalne ustawienia graficzne X-Plane 11 do obsługi tej scenerii:

Obrazek

Na słabszym sprzęcie osiągam z powyższymi ustawieniami średnio ponad 50 FPS - sceneria jest bardzo wydajna. Cienie nie są wymagane, bo ich rolę spełniają cienie znajdujące się na teksturach. Oczywiście przy silniejszym sprzęcie można iść z suwakami bardziej w prawo.

Jeżeli trafisz na jakieś błędy, to daj znać w tym wątku, przebuduję scenerię i zaktualizuję linki.

Skrypt źródła nie będzie udostępniany, ponieważ nie chcę tego źródła obciążać - dodatkowo skrypt wymaga częstej ingerencji DevTools podczas pobierania danych (znajomości IT) i współpracuje wyłącznie ze starszą wersją Ortho4XP.

Dziękuję Jaromazowi za możliwość wstawienia na forum tak aktywnej mapki i za ogólne wsparcie w projekcie.

Jeżeli sceneria Ci się spodoba i zechcesz docenić moją (ciężką) pracę, to możesz wesprzeć działanie serwisu XPPL.org dowolną wpłatą. Chętnie też zobaczyłbym w tym wątku dobre zrzuty ekranowe z tej scenerii.

Ta sceneria to baza - teraz będę pracował nad sceneriami ZL17 największych polskich miast (z tego samego źródła) i postaram się umieszczać je w tym wątku - w zależności od zainteresowania.

Miłego korzystania.
Ostatnio zmieniony 16 sierpnia 2020, 10:25 przez zvorto, łącznie zmieniany 3 razy.

Re: Fotosceneria Polski zvorto Poland

@kanasatara - wystarczy, że zainstalujesz zawarty w pliku dodatki.zip "Poland Pro VFR Overlay" - wtedy pojawią się i ulice, lasy, obiekty i właśnie lampy uliczne.

@Temsons - dwie opcje:
  1. bezpłatna: zakładasz bezpłatne konto Mega, logujesz się, otwierasz każdy link z listy linków w pierwszym poście i naciskasz przycisk "importuj do M", aż zajmiesz 50 GB. Instalujesz klienta Mega i automatycznie pobiorą się (zsynchronizują) do Ciebie te pliki. Następnie powtarzasz te czynności dwa razy dla kolejnych plików.
  2. płatna: zakładasz konto Mega Pro Lite, jak powyżej otwierasz każdy link i naciskasz przycisk "importuj do M", ale tym razem masz 400GB miejsca i cała sceneria zsynchronizuje Ci się jednorazowo.
Proszę, by oba rodzaje kont zakładać za pomocą tego linku afiliacyjnego, wtedy jest szansa, że pliki scenerii pozostaną na serwerach Mega dłużej.

@kch11 > Da się pominąć limity na Mega? Po 5 GB wyrzuca i każe czekać 6h

Kurcze - nigdy nie miałem problemów z Mega, ale też nigdy nie synchronizowałem niczego ponad 5GB. Wydawało mi się, że to będzie doskonałe rozwiązanie na udostępnienie tych plików. Pozostaje albo zakup konta Mega PRO LITE (najlepiej moim linkiem afiliacyjnym, ale niekoniecznie) jeden raz za 22 zł - wystarczy do pobrania całości jednorazowo, albo pobieranie systematyczne co jakiś czas. Może jeżeli zostawi się klienta Mega w tle, to sam wznowi pobieranie automatycznie po tych sześciu godzinach? Wtedy całość powinna się pobrać bezpłatnie po 3-4 dniach (24h/dobę).

Jeżeli ktoś posiada dostęp do dużego hostingu, to proszę o pobranie scenerii z Mega i udostępnienie nowych linków w tym wątku - nie mam nic przeciwko. Wtedy mapka z pierwszego postu w tym wątku pozostanie do pobierania pojedynczych kafelków - dodam też wtedy te nowe linki do pierwszego wpisu.
Ważne żeby udostępnić linki na forum w znaczniku BBCode "hide" czyli [ hide ] [ / hide ] (bez spacji) - tylko dla zalogowanych użytkowników XPPL.

@maver1977 - dzięki i miłego korzystania.

Ciekawy byłem jak poradziłeś sobie z naszymi Bieszczadami a konkretnie chodzi mi o lądowisko na Smolniku. To zielone to moja nakładka na lądowisko.

https://drive.google.com/file/d/1p_0Md9 ... sp=sharing

Występuje tu też błąd związany z terenem.

https://drive.google.com/file/d/16xXH_q ... sp=sharing

Teren powinien się załamać mniej więcej jak jest czarna kreska ze spadkiem w kierunku południowym. Generowałem ten kafelek dla siebie i tak samo mi wyszło. Być może jest to jakiś błąd w Ortho4XP.(albo ja coś sknociłem).
Robiłem scenerię w Terragear dla Flightgear na tych samych danych wysokościowych i teren był zbliżony do rzeczywistości.

Meshowo jest chyba poprawnie - nie wygląda jak na Twoich zrzutach i siatka przypomina tę z Google Earth. Problematyczne są za to tekstury, bo ponieważ jest to tuż na granicy, to w źródle były tekstury słowackie zamiast polskich i wyglądają niestety podobnie zimowo do Twoich.

Nie jestem w stanie sprawdzić wszystkich miejsc lądując na nich, więc błędy meshu mogą się zdarzać (do tej pory nie trafiłem jednak na żaden), w Polsce nie mamy tak dokładnej siatki, jak np. w Stanach. Sprawdzałem za to wszystkie tekstury i takie dziwne-teksturowo miejsca czasami występują, ale tylko na obrzeżach Polski (tuż przy granicach).

Chyba mnie nie zrozumiałeś.
Piszesz "Meshowo jest chyba poprawnie - nie wygląda jak na Twoich zrzutach i siatka przypomina tę z Google Earth".
To są właśnie zrzuty ekranu z fotoscenerii wygenerowanej przez Ciebie.
Nie czepiam się ale odpisuję na zawołanie, które umieściłeś w opisie fotoscenerii:
"Jeżeli trafisz na jakieś błędy, to daj znać w tym wątku, przebuduję scenerię i zaktualizuję linki."

@MariMigu Może myląca jest Twoja tekstura overlay, ale wydaje mi się, że u mnie jednak wygląda to inaczej:

https://i.imgur.com/nheXnaQ.jpg

> nie czepiam się ale odpisuję na zawołanie, które umieściłeś w opisie fotoscenerii

W porządku - na mesh nie mam większego wpływu, chociaż w tym przypadku wygląda znośnie, na tyle, na ile pozwalają dostarczane dla Polski dane siatki. To nigdy nie będzie tak dokładne, jak po ręcznych korektach, czy jak 3" w Stanach. Raczej chodziło mi o błędy/braki w teksturach, które nie powinny mieć jednak miejsca, zważając na sprawdzenia, których dokonywałem.

@maverickmk zależało mi na spójności i wydajności. Dodatkowo mam dzięki temu zachomikowane wszystkie spójne źródłowe JPGi danych i mogę dowolnie przegenerowywać scenerię bez pobierania danych u źródła. ZL17 jest następna w kolejności, a potem kto wie - może i ZL18 :-)

@Mentos @pmcpoznan Cieszę się, że się podoba - ZL17 będzie jeszcze bardziej.

@jedrek386 donejtów za produkcję nie przyjmuję, ale w zamian możesz wesprzeć działanie XPPL.org - jest to opisane pod koniec pierwszego postu w tym wątku.

Zaktualizowałem też pierwszy post o instrukcję obsługi aktywatora modów oraz o minimalne ustawienia graficzne X-Plane 11 dla tej scenerii.

Poniżej kilka zrzutów ekranowych tylko z jednego, krótkiego lotu w okolicach Bydgoszczy na stałej wysokości 2500 ft AGL. Miejsca nie były wybierane, bo lot był wykonany po konkretnej trasie. Oryginalne powiększenia ponownie dostępne po kliknięciu w miniatury:

Malowanie domyślnej Cessny 172: MishutkAviation.

Kawał dobrej roboty, szczególnie optymalizacja i ujednolicenie kolorów tekstur. Mam pytanie, chciałbym nadpisać istniejące fragmenty przy lotniskach o ZL18, domyślam się, że jak wygeneruje te kafle w Ortho4XP (ZL18 w okolicy lotniska) a reszta będzie na domyślnym ZL16 to nadpisze mi te kafelki dostarczone przez Kolegę zvorto. Jak to ugryźć aby mieć tylko ZL18 w okolicy lotniska a reszta ZL16 zvorto ? Nadpisać tylko pliki z teksturami co mają w nazwie 18 ? Pozdrawiam.

Spróbowałem na wygenerowanym przezemnie wcześniej w OXP1.30 kafelku usunac z katalogu textures wszystkie co mialy ZL16 w nazwie i zostały tylko z ZL18, analogicznie zrobiłem dla katalogu terrain, Earth nav data nie zmienialem ( i tu pewno jest problem bo zawiera informacje o kaflach ZL16 i ZL18 a musialby miec tylko ZL18 chyba ) Caly katalog z ta okrojoną orthotexturą umieściłem powyżej katalogów zvorto , jednak przy próbie załadowania lotu xplane się wysypał z informacją ze nie może wczytać tej mojej zmodyfikowanej scenerii ortho. Chyba nie tędy droga.

W OXrtho4XP 1.30 nie moge znaleźć opcji która by umożliwiała generowanie tylko samych tekstur dla danego ZL.

W GMapsie istniała opcja overlay - można było utworzyć tekstury wyższej rozdzielczości i położyć je na te niższej lub na scenerię defaultową. Niestety obciążało to system, bo wczytane były i tekstury niższej i wyższej rozdzielczości równocześnie.

W Ortho4XP nie widziałem takiej opcji. Nie sądzę aby było możliwe to, co planujesz (taka wybiórcza ingerencja w mesh i tekstury na już istniejącej fotoscenerii), ale może się mylę. Raczej trzeba czekać na wersje ZL17 zvorto :)

Pierwszy kafel ZL17 region: Gdańsk.

Obrazek

Kolorystyka w tym regionie jest nieco zbyt jaskrawa, ale przy ZL17 można latać dużo niżej i przejście między scenerią bazową ZL16 jest niezauważalne. Po rozpakowaniu do katalogu scenerii wystarczy usunąć scenery_pack.ini lub dodać odpowiedni wpis do tego pliku. Nie trzeba usuwać wersji ZL16, po usunięciu scenery_pack domyślnie zostanie wybrana sceneria ZL17, zamiast ZL16.

Link do pliku scenerii:

Dla zalogowanych
@XEBEK te drzewa wyglądają jak element scenerii lotniska, a nie jak Poland Pro VFR Overlay, a nawet jeżeli to ten produkt, to trzeba zwrócić się z informacją o błędzie do jego autora. Budowałem tylko fotoscenerię, za elementy 3D odpowiada sceneria Poland Pro VFR Overlay.