Na temat dźwięku na VATSIM wypowiedziano sporo krytycznych uwag. Były to uwagi, że jest on bardzo słabej jakości, że ma duże opóźnienia w transmisji, że nijak się ma do obecnych standardów, ani też do jakości radiowej transmisji lotniczej w realnej przestrzeni powietrznej. Społeczność VATSIM nie mogła się doczekać zmian, które prędzej czy później powinny były nastąpić. Tu i ówdzie można było przeczytać, że od wczesnej wiosny ubiegłego roku trwają prace, których efekt wkroczył w fazę beta.

Tym bardziej radośnie przyjęto wiadomość, że w dniu 13 października 2019 r. wszystkie serwery VATSIM na całym świecie zostaną wyłączone na dobę, a powodem jest zmiana oprogramowania – kodeków dźwięku, odpowiedzialnych za jakość i szybkość sygnału.

Włączenie serwerów nastąpiło szybciej niż oczekiwano i rzeczywiście, użytkownicy sieci mogli docenić jakość nowego oprogramowania. Kilka nieodzownych poprawek – i do tej pory można się cieszyć z nowych standardów audio na VATSIM.

Nowy kodek audio znacznie polepszył jakość transmisji. Przede wszystkim znikło opóźnienie, które było wyjątkowo irytujące: czasami te kilka sekund robiło sporą różnicę. Po likwidacji opóźnienia, używanie oprogramowania typu Hamachi stało się niepotrzebne. Przypomnijmy, że Hamachi było używane np. do kontroli podejść PAR (Precision Approach Radar), gdzie ważna jest szybka komunikacja między kontrolerem a samolotem, gdyż pilot na bieżąco koryguje ścieżkę podejścia według komunikatów kontrolera. Taki rodzaj podejścia jest czasami (a w sumie bardzo rzadko) zapewniany w polskim vFIR, mianowicie na lotnisku wojskowym Poznań – Krzesiny (EPKS). Teraz (dla tego podejścia) można posługiwać się już zwykłym oprogramowaniem.
Wyjątkowej poprawie uległa jakość dźwięku. Stał się wyraźny, pełniejszy i bardziej soczysty. Nie brzmi już jak zza szyby, jak czasami bywało w przeszłości. Różnica jest do tego stopnia kolosalna, że wszyscy, którzy pamiętali starą jakość dźwięku, byli pod głębokim wrażeniem.

No i po trzecie, urealniła się jakość dźwięku w zależności od pozycji statku powietrznego względem kontroli. Obecnie nie ma możliwości nawiązania kontaktu z wieżą, jeśli nie jest się w odpowiedniej (realnie niewielkiej) odległości. To samo tyczy się Zbliżania. A przy tym komunikacja z daną stacją będzie tym gorsza, im dalej od stacji znajduje się dany statek powietrzny. Nie ma też możliwości nawiązania kontaktu werbalnego z niektórymi pozycjami, takimi jak Radar, jeśli jest się na ziemi na lotnisku niekontrolowanym, położonym z dala od innych lotnisk. Transmisję głosową można nawiązać tylko wtedy, gdy jest się już w powietrzu, a i to na odpowiedniej wysokości. Jak więc widać, zmiany były istotne.
W związku z całkowitą zmiana kodeków, poprzednie programy do łączenia głosowego z siecią przestały działać. Konieczne jest zatem zainstalowanie ich najnowszych wersji lub posłużenie się specjalnie napisanym programem AudioForVATSIM.

Pełną kompatybilność z nowymi kodekami zapewniają obecnie wszystkie programy, wykorzystywane przez X-Plane, a więc xPilot, XSquawkBox (w wersji od 2.0) oraz Swift.

Inne programy, w tym oprogramowanie Euroscope, służące do kontroli lub po prostu obserwacji ruchu lotniczego, wymagają zastosowania programu AudioForVATSIM (AfV). Szczegóły znajdziemy pod odnośnikiem: https://audio.vatsim.net/.

Chcąc korzystać z Euroscope, należy pamiętać, że powinien być on uaktualniony do ostatniej wersji, oraz że za jego pomocą nie można uzyskać połączenia głosowego, gdyż do tego służy wyłącznie AfV. Aby posłuchać kontroli, należy zatem uruchomić program Euroscope i połączyć się z siecią, a następnie włączyć program AudioForVATSIM. Okienko programu jest mało intuicyjne, więc warto wiedzieć, że by połączyć się z daną stacją, trzeba ją samemu wpisać.

Po włączeniu programu, warto poświęcić kilka chwil na prawidłową konfigurację, która – oprócz oczywistych rzeczy, jak podanie naszego nru w sieci VATSIM oraz hasła – wymaga ustawienia mikrofonu. Dobrą słyszalność transmisji uzyskamy wtedy, kiedy głośność mikrofonu będzie oscylować w granicach zielonego wskaźnika na dolnym z dwóch pasków. Następnie łączymy się z siecią VATSIM i uzyskujemy widok programu tak jak to przedstawiono na grafice obok. Zielone pole RX oznacza, że możemy tylko odbierać nadawanie, lecz sami nadawać nie możemy. Jako obserwator oczywiście nie mamy takich uprawnień.

Aby połączyć się z wybraną stacją, musimy ją ręcznie wybrać. Temu służy plus, zaznaczony na czerwono. Pojawi nam się wtedy pole wpisania nazwy stacji, a więc np. EPWA_TWR. Wpisujemy tę stację w ten właśnie sposób i zatwierdzamy. Niekiedy może się pojawić dodatkowe okienko, gdzie trzeba ręcznie wpisać częstotliwość. Podajemy ją, zatwierdzamy i uzyskamy widok jak na kolejnym screenie. By słuchać transmisji odbywającej się na kanale Okęcie Wieża, zaznaczamy myszką zielony znaczek RX.

W ten sposób możemy dodawać też kolejne stacje, włączać je, wyciszać – wg uznania. Póki co, program nie zapamiętuje naszego wyboru, więc przy każdorazowym połączeniu z siecią od nowa musimy wprowadzać stacje.

Ten sposób jednak dotyczy użytkowników sieci niebędących kontrolerami – ci bowiem mogą się dowiedzieć o sposobie posługiwania się AfV w swych oddziałach vACC.
 


Artykuł ten ukazał się w ostatnim numerze Magazynu Wirtualnych Pilotów
Take-Off! (nr 7 – 2019).

W magazynie można również znaleźć informacje o aplikacjach LittleNavMap i Audio for VATSIM, recenzję samolotu Pipistrel Panthera oraz kilka słów o transponderze.

Link do pobrania całego magazynu TakeOff nr 7 (pdf):
https://mega.nz/#!zHhEFIzA!RdEIgUBRSdDmG(…)


Skomentuj